Webber Hamilton’ın daha ileri gidebileceğini düşünüyor

7

Eski F1 pilotu Mark Webber Abu Dhabi GP’sinde Lewis Hamilton’ın uyguladığı taktikte daha da ileriye gidebileceğini düşündüğünü söyledi.

“Yarışı mümkün olan en yakın hale getirdi. Daha da zorlayabilirdi. Daha da ileri seviyeye taşıyabilirdi. Ne kadar yavaş gittiğini sadece Hamilton ve mühendisleri bilebilir. Muhtemelen modern dönemdeki en yavaş dubleydi, çünkü araçlar çok az baskı altına girdi.”

“Bu rekabet ortamındaki insanlar rakipleri için hayatı mümkün olduğu kadar zorlaştırmaya çalışırlar. Bence Nico için yarışı imkansız hale getirmedi. İleriye giderek sonraki düzeye de geçebilirdi, ama bunu yapmadı. Lewis oyunu tam sınırında oynadı ve bundan rahatsızlık duymadım.”

Webber Hamilton’ın şampiyonluğu kaybetmesinin sadece motor sorunundan dolayı olmadığını söyledi.

“Geçmişte teknik sorunlar ile belli olan şampiyonluklar oldu. Bunlar olabilir. Lewis geçmiş sezonlarda çok iyi sürdü. Nico da geçtiğimiz sezon teknik açıdan çok iyi bir sezon geçirmemişti.”

“Nico’nun işine ne kadar iyi odaklandığını inkar edemeyiz. Dünyada birisi kendisinden daha iş yaparak şampiyon olduğunda, bundan mutsuz olduğunu ya da onun hak etmediğini söyleyen sporcu olamaz.”

“Lewis muhtemelen kalkış sorunları yüzünden 25’ten fazla puan kaybetti. Bahreyn’deki çarpışma, Bakü ve Suzuka, Melbourne’deki kalkışı… Melbourne’de yarıştan sonra hava alanında Nico ile konuştum ve o, Lewis’in startta doğru prosedürü uygulamadığını söyledi. Ve ne yazık ki, kalkışların ne kadar önemli olduğunu herkesten daha iyi biliyorum. Bu konuda denklik olmalı.”

7 Yorum

  • Nico’nun şampiyon olmasına sevindim ama bunu son yarışta Lewis’i yenerek yapabilseydi bunu hak ettiğini söyleyebilirdim. Webber güzel anlatmış. Kalkış sorunları ve motor sorunu. Kalkışta ikisinin de hata yaptığı yarışlar oldu ve aracın bu konuda sorunlu olduğunu söylemişlerdi.

   • Günay Mercedes eğer ki bir sorun yaşanmazsa her yarışı duble yapabilecek kapasitede bir araç yapmış. Bu yüzden bir pilot takım arkadaşından 1 yarış daha fazla yarış dışı kaldığında neredeyse 4 yarış birinci bitirmesi gerekiyor ki o 25 puanı kapatabilsin. Lewis 5-6 kez kalkışta sorun yaşadı, 1 kez motor değişiminden son sırada kalktı ve 1 yarış dışı fazlası var Nico’ya göre. Nico hatırladığım kadarıyla 2 yarışta kalkışta sorun yaşadı. Sonuca bakınca aslında gene de Lewis performansından dolayı çok fazla yarış kaybetmedi. Diğer taraftan geçen sene de Nico çok sıkıntılı bir sezon geçirdi, o sıkıntıları yaşamasa şampiyona o kadar da erken bitmezdi bana göre. Bu tür durumlarda iki araç da sorunsuz olmalı ki pilotların gerçek performanslarını değerlendirelim. Ben Mercedes’e çok salladım bu sene ama mekanik spor bu yapacak bir şey yok ne yazık ki.

    • Lewisin gösterilen bir kaç yarışında kalkışta kendi hatası yüzünden olduğunu videolarla kanıtladılar. Debrajı ani bırakma vesaire… Diğer videoları göstermediler.Orada neler olduğunu bilemiyoruz.

     • Çağrı bu problemi sadece Lewis yaşasa okey haklısın diyeceğim fakat Rozi’de aynı problemi 2 kez yaşadı ve ne ilginçtir Brezilya yarışını yağmurdan dolayı bu işin dışında tutuyorum, son 3 yarışta bu adamlar bir anda aracı kaldırmayı öğrendiler. Bana göre debriyajda sıkıntı vardı fakat her yarışta yaşamadılar bu problemi.

    • Elbette mekanik spor da, ikisinin de sorunsuz geçirdiği yarışlardan birkaç tanesini kazanabilseydi biraz daha saygın bir pilot olabilirdi. Gözümde 2008’de Massa’nın şampiyon olmuş halini düşünün, 2007 de öyle sayılır.

   • Aynen, şampiyonluğunun yeterli değere sahip olması için kazanması ve hatta Lewis’den daha fazla kazanmasını bekliyordum ben de… Güç bela kazandı ve kanımca bir daha böyle bir strese girmek istemedi, döndü arkasını gitti.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]