Villeneuve: Vettel Kanada’da Ricciardo gibi kirli oynamadı

1

Jacques Villeneuve, Sebastian Vettel’in Kanada’da ceza alacak “kirli” hiçbir şey yapmadığını, halbuki Daniel Ricciardo’nun yarıştaki savunma manevralarının çok sert olmasına rağmen ceza getirmediğini söyledi.

Ricciardo yarışta Mercedes pilotu Valtteri Bottas’a karşı savunma yaparken inceleme altına alınmış, ancak ceza çıkmamıştı.

Villeneuve: “Vettel’in cezasına şaşırmadım, çünkü genelde olanların tersi yapılıyor. Ricciardo düzlükteki sürüşüyle cezayı hak etti ama almadı. Genelde böyle oluyor. Bu F1 için kötü.”

“Bu yarışı mahvetti, çünkü yanlış bir karardı, sadece ‘farklı bir kazanan olduğu için’ değil.”

“Eğer Vettel kötü bir şey yapmış olsaydı, Ricciardo’nun düzlükte yaptığı gibi, bu bir cezayı hak ederdi ve hiçbir sorun olmazdı, yine bir Lewis zaferi olmuş olsa bile…”

“Sorun bu değil, sorun Ferrari’nin kazanabilecek olması değil, bunu böyle düşünemezsiniz.”

“Kasıtlı bir şeyler yapmak ve piste geri dönüşünüzün yanlamasına olması arasında bir fark olmalı. Ve genelde arkadaki sürücü neler olduğunu bilir. Lewis Vettel’in nereye gittiğini biliyordu. Vettel piste çok daha agresif bir şekilde dönebilirdi ve yapmadı.”

“Bu onların yarışmasına izin verme durumu değil, çünkü yarışmalarına izin vermek demek insanların kirli, aptalca şeyler yapmaları anlamına gelir.”

“Bir sürücüyü kasıtlı olarak pist dışına atacak veya tehlikeye sokacak bir şeyi asla yapmamalısınız, bu bir şey.”

“Ancak şikanı düz geçiyorsanız, gaza basarsınız, bu diğer sürücüleri riske atma pahasına bile olsa böyledir, çünkü arkadakiler ‘bu adam çime çıktı, muhtemelen yan dönecek, çarpışma olasılığımız var, tamam, içeriden gireyim’ demeyi bilirler.”

“Lewis doğru olanı yaptı, Vettel’e bir ceza verdirmeyi başardı. O bu konuda çok iyi!”

1 YORUM

  1. Villeneuve, şu f1 de en temiz yarışan pilotlardan biri Ricciardo dur.
    Bottas, araç geçme özürlüsü geçen senede Monza da Verstapeni geçememişti.
    bunu söyle’yen eski f1 pilot olunca hiç yarışmamış gibi konuşmuş.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]