Vettel: Sadece yavaştık

3

Sebastian Vettel ve Ferrari Avustralya GP’de dördüncü bitirmelerinin ardından hız eksikliklerinin nereden kaynaklandığını anlamak için kafalarını kaşımaya başladı.

Yarışa üçüncü sıradan başlayan Vettel Mercedes sürücüleri ile savaşabilmeyi umuyordu, ancak bu olmadı.

Mercedes’ten Lewis Hamilton’ın 4 saniye arkasından takip ederken pite erken gelerek farkı iki saniyeye düşürdü, ancak bu yeterli olamadı.

İkinci set lastiklerde sorun yaşayan Vettel, önce Mercedes sürücülerine, sonra da Red Bull’dan Max Verstappen’e karşı kaybetmeye başladı.

10 tur daha yeni lastiklere sahip olan Verstappen Vettel’i rahatça geçerek podyumun son basamağını elde etti.

Hız eksikliğinden yakınan Vettel “bu lastiklerde hiçbir şey kalmadı, kesinlikle hiçbir şey” demişti.

Sonrasında açıklamaya devam etti: “Tahminimce sadece yavaştık.”

“Kimseyle savaşma şansım olmadı, sadece bitime gelme durumuydu. Sorunun ne olduğundan tam emin değilim.”

Lastik sorunu hakkında ise: “Lastiklerle sorun yaşıyordum, pite girdiğim turu saymazsak bile geri kalan herkesin benden çok daha az sorun yaşadığı ortadaydı.”

Vettel yarışı yarış galibi Valtteri Bottas’ın 57 saniye gerisinde tamamladı.

3 Yorum

 1. Iste pilot farkı burada devreye giriyor.Bu araç testlerde de hızlı değildi.Ancak bunu anlayıp mühendislere iletecek olan kişi de pilottur.O kadar yarış mesafesi geçip, birşeylerin farkına varılmamasına imkan yok.Ancak dediğim gibi bunu ortaya çıkaracak kişi takımın pilotudur.

  Denge var mı tamam o zaman herşey yolunda, ıste o işler öyle değil, araç hantal, yön değişimlerinde ortalıkta yok.Viraj girişlerinde viraj çıkışlarında çok tahmin edilebilir, gereksiz bir stabilite var.Bu yeterli şekilde agresif tasarlanmadığı anlamına geliyor.

  Ayarlarda belki de çok dar bir çalışma aralığı var, o aralığın dışına çıkılamıyor..

  • Vettel demiş ki, geçen sene ki araç sorunluydu, bu seneki araç gayet iyiydi.Evet geçen sene ki araç Kimi Raikkonen aracıydı.Sen sorun yaşasan da o araç hızlı bir araçtı.Hatta Kimi hatırlarsanız sezon başında araçla çok mutluydu.

   Benim dediğimi doğrular şekilde demeç vermiş Vettel.Geçen seneye göre aracın daha iyi olduğunu söylemiş sonuç ortada.

   Yani yanlış bir teşhis var ortada.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]