Vettel: Orta hızlı virajlar bizim için sorun

0

Ferrari’nin 1000. yarışı öncesinde Charles Leclerc 5. sırayı elde ederek iyi bir sonuç yakalarken takım arkadaşı Sebastian Vettel 14. sırada kalarak hayal kırıklığı yaşadı.

Vettel Q2’de sadece 0.214 sn gelişebilirken takım arkadaşı Leclerc 0.374 sn gelişerek kendini ve Ferrari’yi haftalar sonra Q3’e taşımayı başardı. Vettel kendi performansını yetersiz olarak niteledirdi.

Vettel: ”Araç biraz daha iyiydi. Ama yine de istediğim gibi bir sürüş ortaya koyamadım. Gelişim çok küçük adımlar şeklinde gerçekleşiyor. Şimdi gerçekten neler olup bittiğini görmem gerekiyor.”

Pist üzerindeki hız ölçüm noktalarında genel Leclerc ile aradaki farkı açıklayan bir veri yoktu ama Alman pilot takım arkadaşına karşı Q2’deki turlarında sırasıyla 0.147, 0.188 ve 0.199 saniye kaybetti. Vettel’e göre tüm bu fark orta hızlı virajlardan geliyor.

Vettel: ”Kendimi Charles ile kıyasladığımda tüm haftasonu boyunca iki virajda zaman kaybettiğimi gördüm. Bunlar 2. ve 10. virajlar ve ikisi de 170 km/sa ile dönülen orta hızlı virajlar.”

Vettel’in buralarda yavaş kalmasının bir başka nedeni de virajların açısı ve uzunluğu ile alakalı. İkinci viraj olan Luco virajı 45 derecelik bir yarıçapa ve 45 metre süren bir dönüş uzunluğuna sahip. 10. viraj olar Scarperia virajı ise daha da zorlayıcı. Bu virajın yarıçapı 50 derece ve uzunluğu da 68 metre.

Alman pilot tıpkı Spa, Silverstone ve Barcelona pistlerinde olduğu gibi burada da benzer sorunları yaşıyor. Vettel durum hakkında şu ifadeleri kullandı ”Hızı viraja taşıyamıyor, viraja hızlı giremiyorum. Bu nedenle viraj çıkışında hız kazanmam gerekiyor ve aracı olabildiğince hızlı döndürmeye çalışıyorum. Ama sorunlar hala devam ediyor. Çünkü aracın arka tarafındaki yol tutuşa güvenemiyorum”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]