Vettel: Modern F1’de sürücüler avukat gibi konuşmak zorunda

0

Sebastian Vettel, F1’in artık eskisi gibi olmadığını ve sürücülerin artık telsizlerden avukatlar gibi konuşmalarının gerektiğini söyledi.

Vettel Kanada GP’de piste güvenli olmayan bir şekilde döndüğü için zaman cezası almış ve galibiyeti kaybetmişti.

“Eski yarışları, eski araçları ve eski sürücüleri gerçekten seviyorum. Bunu gerçekten seviyorum, ancak yaptığım işte şimdiki kadar iyi olmayı ve o zamanlarda olmayı isterdim.”

“İnsanlar telsize çıktıklarında kullanılan kelimeleri duyuyorsunuz, bir çeşit resmi dil gibi. Ne düşündüğümüzü söyleyebilmeliyiz.”

“Sporun şimdiki halini sevmiyorum. Hepiniz şu kelimeleri duyuyorsunuz: ‘bir avantaj kazandım, bir avantaj kazanmadım…'”

“Bence tüm bunlar yanlış. Araç içinde yapmamız gereken şeyler bunlar olmamalı.”

“Bana göre bu yarış olayı ve daha önce söylediğim gibi, eski sürücüler ve tribünlerdeki insanlar aynı fikirde, bu yarışların bir parçası. Ancak şimdilerde… Bunu sevmiyorum, hepimiz resmi bir dil konuşan avukatlar gibiyiz.”

“Bence bu yanlış. İzlerken aşık olduğum spor bu değildi.”

Vettel piste geri döndüğünde Hamilton’ın önünü kasıtlı olarak kapatmadığında ısrarcı.

“Piste geri dönüyordum ve aracın kontrol altında olduğundan emin olmaya çalışıyordum. Kontrolü tekrar kazandıktan sonra aynalarda Lewis’in hemen arkamda olduğunu gördüm.”

“Farklı bir şey yapabileceğimi düşünmüyorum. Sorunun ne olduğunu bilmiyorum.”

Hamilton’ın yolunu kesmemek için daha fazla bir şey yapıp yapamayacağı sorulduğunda: “Hayır. Nasıl? İki elim var ve onlarla direksiyonda aracı kontrol altında tutmaya çalışıyordum.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]