Vettel Leclerc kazası ile ilgili olarak konuştu: Düz gidiyordum

2

Sebastian Vettel Brezilya’da yaşadıkları temasın ardından Charles Leclerc’in önüne kırdığına dair olan söylemleri kabul etmediğini söyledi.

Valtteri Bottas’ın yarış dışı kalmasının ardından giren güvenlik aracının ardından Leclerc Vettel’e atak yapmıştı. Alman pilot DRS ile birlikte geri atak yapmak istemişti.

Vettel’in karşı atak yaparken Leclerc’in üzerine doğru sürdüğü için tekerleklerin temas etmesiyle birlikte ikili lastik patlatıp yarış dışı kalmıştı.

Leclerc kazanın ardından Vettel’in düzlükte onun üzerine doğru kırdığını söylüyor.

“İlk virajda onu geçtim. Ardından dördüncü viraj için kapıyı kapatmıştım. Onun dış taraftan geleceğini bildiğim için ona yeterli olacak şekilde yer bıraktım.”

“Sanırım ardından beni içeri doğru sıkıştırdı. Çok yakındık ve temas ettik. Sonra lastiğim patladı.”

Vettel’e ise Leclerc’in üzerine doğru kırdığına dair sorulan sorulara cevap verdi.

“Hayır. Düz gidiyordum.”

“Şikanın ardından daha iyi bir çekişe sahiptim. Onu geçmeye çalıştım. Ardından temas ettik.”

Vettel ve Leclerc takım patronu Mattia Binotto önderliğinde Maranello’da bir görüşme yapacak. İkilinin kazasının ardından Sao Paulo pistinde yarış sonrası yapılan toplantıya pilotlar katılmamıştı.

2 Yorum

  1. Söyle yanlış aslında daha öncekiler gibi bildiğin Reno motoru. Mercedes’e koymadan önce küçük ayarlamalar yapıyorlar.kaldırmadan önce kendi versiyonunu geliştiriyor Mercedes. Mesela C Serisindeki 1.6 dizel yeni.
    Makyajdan sonra E serisine de gelecek.
    Firmaların ilk amacı sağ kalmak.Bunun içinde para kazanmaları gerekiyor.Lambo SUV üretiyor.Nayır Noolamaz diyen Ferrari geliştiriyor.Bir motorun ekonomik olması için en az 200 bin tane üretilmesi gerekiyor.Kalite sıkıntısı yoksa beş bine maletmek yerine iki üç bine rakipten almakta fayda var.
    Cayenne ve Panamera olmasa 911’de olmazdı.Gerçek fanatikleri bunları Porsche’den saymıyor o ayrı mesele.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]