Vettel: Geçen haftadan fazlasını beklemek zor

0

Belçika sonrasında Monza pisti de Ferrari için hayal kırıklığı ile geçebilir. Motor gücünün ve düzlük hızının önemli olduğu bu pistte Ferrari rakipleri ile mücadele etmekte zorlanabilir. Vettel durum hakkında çok iyimser değil: ”Geçen haftadan fazlasını beklemek zor, bu pist kesinlikle aracımız için ideal yer değil. Belçika’da normal tempomuzun da altına düşmüştük. Bu hafta umarım standart hızımızı yakalayabiliriz.”

Ferrari’nin bu seneki aracı geçen seneye oranla yer yer 50 beygire kadar varan bir motor gücü eksikliğinden muzdarip. Daha güçlü motora göre tasarlanan SF1000 buna sahip olamadığından yüksek sürtünme katsayısı ile karşı karşıya kalıyor ve bu da İtalyan ekibin düzlüklerde çok yavaş kalmasına neden oluyor. Monza pistinde tam gaz gidilen süre takvimin en uzun sürelerinden, bu da hızlı olmak için güçlü bir motora sahip olmayı gerektiriyor. Öyle ki eksik olan her 10 beygir yaklaşık 0.1 sn süre dezavantajına neden oluyor. Bu denklemde Ferrari her şey mükemmel olduğunda dahi 0.5 sn bir dezavantaja sahip.

Ferrari’nin Monza’ya getirdiği güncelleme pakedinin standart Monza güncellemelerinden farklı bir sonuç verip vermeyeceği belirsizken Monza’da çok fazla uzun ve hızlı viraj olmaması İtalyan ekibin elini lastik kullanımı ve downforce ayarı konusunda bir nebze de olsa rahatlatabilir.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]