Vettel: Artık aracımızın zayıf noktalarını tamamen biliyoruz

0

Sebastian Vettel Ferrari’nin 2019 aracındaki zayıf noktaları anladığını söyledi.

Ferrari düzlük hızı fazla olan Mercedes ile mücadele edebilmek için daha düşük downforce karakteristiğine sahip bir araçla 2019 sezonuna giriş yaptı. Fakat downforce miktarını düşük tutan Ferrari Mercedes’e göre performans anlamında daha sönük kalmalarına sebep oldu. Alman üretici bu sezon yapılan dokuz yarışın sekizini kazanmayı başardı.

Scuderia, Fransa ve Avusturya pistine giderken aerodinamik güncellemeleri aracına getirdi. Vettel ise takımın nerede yanlış yöne gittiklerini anladığını söyledi.

“İstediğimiz bazı şeylerin çalışmamasının ardından bazı şeyleri öğrendik.”

“Fransa ve Avusturya’da farklı parçalar getirdik ve değişim anlamında nerede yanlış gittiğimizi tam olarak görmüş olduk.”

“Gelecek haftalar nereye gideceğimizi gösterecek fakat beklediğimiz adımı atmamızı sağlayacak büyük şeyleri getirmemiz gerekiyor.”

“Bazen parçalar istenildiği gibi çalışıyor bazen çalışmıyor. Bence genel olarak gitmemiz gereken yönü düşünmeliyiz ve bu doğrultuda ilerlemeye devam etmeliyiz.”

Vettel Ferrari’nin yaşadığı sorunların Mercedes’e karşı geri dönüşünde etkili olacağını söyledi.

“Bazı pistlerin virajları birbirine benzemesine ya da aynı profil yapısına sahip olmasına rağmen farklı hissettiriyor ki bu iyi bir şey değil.”

“Bunun nedeni tutarsızlıktan. Kağıt üzerinde Mercedes’e göre downforce kaybediyoruz ki bu düzlükte kapanıyor.”

“Monako’yu ele alırsak, düzlüklerde hızlıyız ki Monako için gereken bütün downforce miktarını araç üzerine koymamız gerekiyor.”

“Bence verimli bir aracımız var. Çok fazla sürtünmeye maruz kalmıyor ki bu bazı viraj türleri için iyi bir şey.”

Geçtiğimiz sezon Silverstone pistinde aldığı zafer gibi bir zaferi tekrarlayıp tekrarlayamayacağı sorulduğunda Vettel: “Bilmiyorum. Daha önce söylediğim gibi bu sezon çok inişli çıkışlı geçti. Bu nedenle antrenmanlarda nerede olduğumuzu görelim ve aracın nasıl hissettirdiğine bakalım. Ama ben pozitif düşünüyorum.”

“Son haftalar arasında iyi olduğumuz haftalar oldu umarım bu trendi devam ettirebiliriz.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]