Verstappen: Kurallar hakkında çok fazla politika var

0

Max Verstappen F1 padokunda bulunan kurallar ile ilgili olarak çok fazla politika bulunduğunu söyledi.

Bunun ortaya çıkmasının nedeni 2021 kurallarının taslak halinin ortaya çıkması ve Kanada hafta sonunda çok fazla gündemde bulunmasıydı.

FIA, sürücülerinde içinde bulunduğu takımları Liberty Media arasındaki çıkmazı sona erdirmek için bu hafta Paris’teki bir zirveye çağırdı.

Red Bull’dan Verstappen ise böyle durumlarda çatışmaların kaçınılmaz olduğunu söyledi.

“Tabii ki herkes kendi adına konuşuyor.”

“Mercedes çok ufak bir değişiklik istiyor. Ancak bir arkasında bulunan takım değişik kurallar istiyor. Çok fazla politika işin içerisinde bulunuyor.”

Verstappen ve diğer pilotların düşüncelerinde ortak bir nokta bulunuyor. Hepsi tekerlek tekerleğe olan daha kolay mücadelelerin olduğu bir ortam istiyor.”

“Bazen yarışlar eğlenceli olabiliyor. Fakat genellikle birbirini yakalamak zor oluyor. Bu durum ile ilgili bir şey yapabileceklerini düşünüyorum. Eğer yarışlar daha eğlenceli olursa izleyenler içinde daha iyi olur.”

FIA başkanı Jean Todt Perşembe günü pilotların katılacağı bir toplantı yapmayı hedefliyor.

Fakat Verstappen’e göre sürücülerin bu durum ile ilgili çok fazla etkisi olmayacağını söylüyor.

“Bu durum ile ilgili olarak söyleyebileceğimiz çok şey yok. Her zaman politika sporun içinde bulundu ve iş büyük patronlara kaldı.”

“Ne istediğimizi göstermeye çalışabiliriz. Birkaç yıl önce araçlar hem yavaştı hem de yeterli yol tutuşa sahip değildi.

“Ardından geniş araçlar ve daha fazla yere basma kuvveti işin içine girdi. Şimdi ise arkada takip eden kişi daha fazla zaman kaybediyor.”

“Gittiğimiz her pistte rekorları yeniliyoruz. Ancak ben bu durumun böyle olduğunu düşünmüyorum. Eğer sürekli daha hızlı olmak istiyorsanız araçların içine robot yerleştirebilirsiniz.”

“Fanlar için bu durum daha eğlenceli olabilir.”

21 yaşındaki pilot 2019 sezonunda yedi yarışın hepsini kazanan Mercedes’in bu durumdan dolayı suçlanamayacağını söyledi.

“Mercedes ile ilgili çok fazla şey söyleyebilirsiniz. Fakat diğerlerinden çok daha iyi bir iş yapıyorlar. Bu durum sadece izleyenler için iyi değil.”

“MotoGP izlemeyi daha çok seviyorum çünkü kimin kazanacağını bilmiyorsunuz. Daha yakın mücadeleye sahipler ve üretici olmayan takımların galibiyet için mücadele etme fırsatı oluyor. Bu durumdan bir şey öğrenebilirsek bizim için daha iyi olur.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]