Verstappen: Honda’nın bu sezonki parça değişim miktarları yanıltıcı

1

Red Bull pilotu Max Verstappen, Honda’nın bu sezon kulladığı parça miktarının güç ünitesinin dayanıklılığını yansıtma konusunda yanıltıcı olacağını söylüyor.

Honda motoru kullanan Toro Rosso sürücüleri Pierre Gasly ve Brendon Hartley, gridte en çok motor parçası kullanan iki isim. Bu ikilinin kullandıkları parça miktarları ise şöyle;

İçten Yanmalı Motor Turbo MGU-H MGU-K Batarya Kontrol Elektroniği
Brendon Hartley 6 5 5 5 3 3
Pierre Gasly 5 5 5 4 3 3
Limit 3 3 3 2 2 2

Honda bu değişiklikleri genelde taktiksel olarak ya da ortam koşullarına göre yaptı. Örneğin Hartley, İspanya ve Britanya’da antrenmanlarda kaza yaptıktan sonra tamamen yeni güç ünitelerine geçmişti.

Red Bull önümüzdeki sezon Honda motoruna geçiyor, takımın genç pilotu Verstappen ise Honda’nın bu sezon kullandığı parça miktarının kendisini endişelendirmediğini söylüyor.

“Çok fazla sorun yaşadıklarını düşünmüyorum. Genelde kötü sıralama turlarından sonra güç ünitesinde yeni parçaları kullanıyorlar, bu da yarışa başlama pozisyonunda pek fazla fark yaratmıyor.”

“Endişeli değilim. Paketi anlama konusunda hala önlerinde yeterli yarış var, gelecek sezon yeni motor geliyor, durum daha farklı olacak. Hatalarından ders çıkartıyorlar, bu oldukça iyi bir şey.”

“Benzer sorunları diğer markalar da yaşıyor, sorun yaşayan tek üretici Honda değil. O yüzden pek endişeli değilim.”

Toro Rosso’nun motor değişiklikleri ile aldıkları ekstra cezalar hakkında da konuşan Verstappen: “Honda kendilerini biraz da olsa ileriye götürebilecek parçaları test edebilmek için ekstra cezalar alıyor.”

1 YORUM

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]