Üreticiler bir sonraki motor kurallarını merak ediyor

11

Motor üreticileri mevcut turbo V6 motorlardan sonra kullanılacak motor konseptini belirlemenin zamanının geldiğini düşünüyor. Mevcut motorlar 2020’ye kadar kullanılmaya devam edecek.

Mercedes teknik patronu Paddy Lowe F1’in güç ünitesi olarak hangi yolda devam edeceğine dair görüşmelere başlanması gerektiğini söyledi.

“Sonraki dönem için konuşmaya başlamanın zamanının geldiğini düşünüyorum. Bu konuda bazı ciddi fikirler olacak: spor için doğru olan ve aynı zamanda gelecekteki yol araçlarıyla ilgili güç ünitesini nasıl tanımlayacağız?”

“Elektrik gücünden faydalanan teknolojiye bağlı kalacak mıyız, yoksa kendi yolumuzdan mı ilerleyeceğiz? Geleceğin yol araçları elektrikli olurlarsa tamamen sessiz olacaklar. Sesi performansla nasıl ilişkilendirebiliriz? Bu konuda bazı ciddi fikir ayrılıkları var ve bu tartışmaya başlamamız gerekiyor.”

Ferrari’den Jock Clear sporun geçmişteki hatalardan dersler çıkarması ve bir daha aynı hataları yapmaması gerektiğinin altını çizdi.

“Hibrid motor döneminde güç ünitelerinin çok karmaşık olduklarını öğrendik. Bu kez yeni nesil motor görüşmelerinde karar verirken gözlerimizi tamamen açacağız. Ne kadar erken başlarsak, o kadar erkenden spor için en iyi çözümü bulabiliriz.”

Force India’dan Otmar Szafnauer ise konuya çok farklı yaklaşıyor: “Ucuz olsun. Herkesin ücretini ödeyebileceği bir motor olsun!”

11 Yorum

 1. Mümkünse Mercedes gibi yol araçlarındaki teknolojileri geliştirmek için F1’i spor yerine, ticaret ortamı olarak gören iğrenç politikacı rezillere söz hakkı verilmesin. Adam hala gelecekteki yol otomobilleri diyor.

  2020’de concorde’de bitiyor FIA’daki saçma sapan kararlar alan beceriksizler umarım üreticileri dinlemeden F1’e yakışır motorlar koyar.

  Zaten 2050 yılına doğru petrol bitecek deniliyor. Şu son kalan yıllarda da güzel bir şeyler izletin bari. Ondan sonra ne yapıyorsanız yapın.

   • Videonun “warm-up band” hadisesi kuş dahil; öyle böyle iyi gelmedi… Önce iç çektirdi sonra ağlattı, sonra monitöre yastık fırlattırdı. Neyse ki ıskaladım 🙂
    Hatta bu isteklerime ilham olan bir ses kaydını buraya atmak istedim ama şimdi uğraşamadım. Asıl mevzu o kayıtta!

     • Ahah, kuşlar ne kadar da huzur ve sükûn dolu. Sükûnetlerini bozabilecek bir ortamda bulunmuyorlar elbette, neredeyse yol kenarına yuvarlak bir masa atıp kahvelerini yudumlayacak gibiler!

      Ses kaydı da bir BMW Williams’ın Estoril’de attığı çığlıklardan oluşuyor. Buraya atmanın bir formulüne bakıp atacağım. Olmadı arka planına biraz görüntü ekleyip Youtube’a atarım belki?

      • Evet tam olarak bundan bahsediyorum, ellerine sağlık.
       Hani daha kaydın başında sağdan sağdan vites yükselterek gelip kulaklarımızdan içeri girip kulak zarını delip, örs-çekiç ve üzengiyi yerinden oynatarak oval pencerenin canına okuyan, salyangoz yapıyı bildiğin düzleştirip, denge sinirlerini alt üst eden, derken beyin zarı ile karşılaşıp sağ perietal lobdan içeri zorlayan, talamus ve hipotalamusun anasını ağlattıktan sonra aynı yolu sol taraftan izleyerek sonunda sol dış kulak yolu ile bizi bir sonraki tura kadar terki diyar eyleyen o çığlık yok mu !!! AAhhhh AAahhhh!!!!
       Bir de hemen sonrasında frenajla birlikte vites düşürürken sonradan gelen bir gök sesi var ya hani, nasıl yazıya döksem; böyle pıtafff, potoff, putuuff… gibi.. Hem arka planda kuş sesi de var :)))
       “Allah kahır bela & hay lanet olsun” demek geliyor içimden şu an… Duygu-durum-vaziyet çok acınası 🙁

      • Bu baya iyiymiş. 21. saniyede tüylerim diken diken oldu.

       Bu motorların rolantideki sesi bile şimdikilerin en üst devirindeki sesinden yüksek olabilir 😀

       Gerçekten yazık şöyle muazzam motorlar varken bize izlettikleri saçmalığa sinirlerim bozuluyor.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]