Tost: F1 yere basma seviyesini yarı yarıya düşürmeli

3

Toro Rosso takım patronu Franz Tost, yarışları daha heyecanlı hale getirmek için yere basma gücünün %40-50 civarında azaltılması gerektiği görüşünde.

Bu sezon araçlarda bazı aerodinamik değişiklikler yapılacak. Bu değişikliklerin en önemlileri değişen ön kanatlar ve bargeboardlar. Bu değişiklikler sayesinde araçların birbirini daha kolay takip etmesi amaçlanıyor.

Büyük kural değişiklikleri ise 2021 sezonunda olacak. 2019 değişiklikleri 2021 değişikliklerinin bir öncüsü gibi.

Tost ise 2017 kuralları ile yere basma gücünün çok yükseğe çıktığını ve bu değişiklikle araçlar hızlansa da yarışların zevkini düşürdüğünü söylüyor. Tost ayrıca 2021 kurallarında yere basma gücünün azaltılmasını umuyor.

“Bugün çok fazla yere basma kuvveti var. Bu da virajlarda hızın yüksek olması demek. Hiçbir pilot önündeki aracın ürettiği kirli hava yüzünden takip yapamıyor ve fren mesafeleri çok kısa. Pilotlar nasıl geçiş yapacak?”

“FIA ve FOM’un bu konuyla ilgilenmesi gerekiyor. Orada Ross Brawn ve Pat Symonds gibi deneyimli insanlar var. Ne yapmaları gerektiğini, aeroyu azaltıp yere basma kuvvetini düşürmeleri gerektiğini biliyorlar.”

“Araçları virajlarda daha dengesiz hale getirebilmek için şu anki yere basma kuvvetinin en az %40 veya %50’sinin kaldırılması gerekiyor.”

“Sonrasında insanlar, pilotların araçla savaşmaya başladığını görürler.”

“Araçlar azalanyere basma kuvveti sayesinde düzlüklerde daha hızlı olacaklar ve birbirlerini geçme şansı yakalayacaklar. Aynı şekilde frenleme mesafesi de uzayacak ve pilotlar virajlarda birbirlerini takip edebilecekler.”

3 Yorum

  • Keşke. Ancak düşük devir yüksek torklu aşırı beslemeli motorlarla bu mümkün değil. Elektrik desteğinden arınmış, düşük hacimli ve yüksek devirli motorlarla bu mümkün olur. V10 ve V8 dönemi bunun için idealdi.

   Araç boyutlarının düşürülmesi de bunda etkili olur. Şimdiki araçlar gemi gibi oldu, bu kadar büyük ve ağır bir aracın kaza testinden geçmesi de zorlaşıyor, bu da ağırlığı daha da artırıyor.

   • Her problemin temelinde motor var. Aslında problem tamamen motor sanırım. 🙂
    743 kilo oldu son kurallarla. 🙂 Birde ağırlık artınca oransal olarak daha fazla yere basma artışı gerekiyor. Uzunluk-Ağırlık artışı nasıl politik sebeplerdense, araçların birbirini takip edememesinin suçlusu nasıl bizzat kendileriyse, “yere basmayı azaltalım”cıların da tek derdi politik. Tost un markasının çıkarına olmasa böyle der mi? arttıralım der. Bence bu mesele bu kadar karmaşık olamaz, 2004 araçları bugünkülerle aynı hızdaymış ama belki yarı yarıya az yere basmayla yürümüşler. ki 150 kg balast ve taş gibi lastikleri vardı, 2004 aracının ağırlık kuralını düşür, tak pirellileri 10-15 saniye hızlansın. Yani. Adrian’ın X1’i gibi olur rahatlıkla. Daha motor gücünü oynamadık bile. 2000 hp yap 15 saniye daha hızlansın. hatta bunları 50 milyon dolara da yaparsın ne var ki. koy silverstone’u 1 dakikada dönsün.
    yav şu dünyada 11K hp makina var. Zor değil demekki.
    1000 hp v6 motor ile nasıl hızlı gidecek 743 kg araba. Viraj çıkışı pat diye tam gaz açınca patinaj bile çekmiyor yav. Basit bir şeyi karmaşıklaştırıyorlar. Motor, şasi, tekerlek işte. F2 arabası daha iyi.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]