Todt şaşırdı: Şampiyona liderinin Halo’su başka renkte olsun

3

Tour de France’da genel klasman lideri sarı renkli giyinir. FIA başkanı Jean Todt ise 2018’de Formula 1 şampiyona liderinin Halo’sunun özel bir renkte olabileceğini ortaya attı.

Jean Todt yollarda ve motor sporlarındaki güvenliği artırmak için çok çalışıyor ve son numarası ise açık kokpitli araçlarda kafa korumasını artıran Halo.

“Formula serilerindeki son kötü kazalara baktığınızda kafa bölgesi her zaman bundan etkileniyor. 2016 sezonunda bazı pilotlar bana bir mektup yazdı ve bir şeyler yapmamı istedi.”

Todt, Halo konusunda kimsenin eleştirisiyle ilgilenmediğini söyledi.

“Bir şey olursa ve bunu engellemek için bir şey yapabileceğimizi bilmemizle ilgilenirim. Bir süreç başlattık, umarım bu yarış sporunu daha da güvenli hale getirmekle sonuçlanır.”

“Motor sporu tutkum gelişirken, kahramanlarım Dan Gurney ve Jim Clark idi ve ikisi de açık kask kullanıyordu. Bazı yangınlı kazalardan sonra yüzlerini saklamaya karar verildi. Sürücüler bundan memnundu.”

“71 yaşındaki birisi bazı sürücülerin neden Halo’yu eleştirildiğini anlayamaz.”

“Halo’yu Formula E’ye getireceğimizi açıkladığımda hiçbir eleştiri olmadı. 2018 F2 aracı hakkında da hiçbir olumsuz yorum duymadım. Bu da insanların buna alıştığını gösteriyor.”

FIA başkanının Halo’yu daha popüler yapmak için alışılmışın dışında bir fikri var.

“Şöyle bir fikir duydum: Şampiyona liderine özel bir renkte bir Halo vermeliyiz. Bazı takımların Halo üzerindeki alanı sponsorlara çoktan sattıklarını duydum.”

3 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]