Todt: F1 yeni kurallarda mevcut üreticileri göz ardı edemez

6

FIA başkanı Jean Todt, geleceğin kurallarının potansiyel yeni üreticileri ayartmak için fazlaca değiştirilmesi halinde bunun mevcut üreticilere karşı adil olmayacağını düşünüyor.

2021 motor kuralları önerisi biraz tartışma yaratmış ve mevcut üreticiler harcamaların artacağı konusunda endişelerini dile getirerek karşı çıkmışlardı.

Kural hazırlayıcılar ise mevcut motor kurallarını değiştirmezlerse Ilmor, Cosworth ve diğerleri gibi üreticilerin spora girme şansı olmadığını biliyorlar.

Ancak Todt, mevcut üreticilerin turbo hibrid çağında yaptıkları yatırımın göz ardı edilemeyeceğini düşünüyor.

“Mevcut üreticilere daha az değer vermenin adil olmayacağını hissediyorum. Bana göre, gelecek için mevcut motorun en iyi evrimini bulmak gerekiyor, ancak bunu şimdiye kadar bu yatırımları yapmış olanlara saygı duyarak yapmalı.”

Todt, turbo hibrid motorlara geçişin ana destekleyicisiydi, ancak güç ünitelerinin her alanda işe yaramadığını anlıyor ve 2021 için ses, harcama ve karmaşıklığın çözülmesi gerektiğini düşünüyor.

“Motor hakkında ne hissettiğimi soracak olursanız, ilginç bir araştırma olduğunu söyleyebilirim. Bence bu fazla karmaşık. Bence bu aşırı pahalı.”

“Ancak şu an sahip olduğumuzdan bir evrim ileride olacak bir sonraki nesil motora çıkmak için muhtemelen çok iyi bir ilk adım.”

“Tamamen yeni bir motor geliştirilmesine başlanmasına karşıyım, ancak bence bu motordan öğrendiklerimizi alarak, yoğun yatırım yapan mevcut üreticilerin bu yatırımlarını sonraki nesil motorlara aktarabileceği ve aynı zamanda yenileri de cesaretlendirecek bir şey yapmalıyız.”

6 Yorum

  1. Geldi yine…

    Mercedes ve Renault yine bunun kulağını çekmiş, “yapma etme bize yardım et” demişler. Sen gerzekçe yatırımların yapılabileceği ve devasa yatırım yapılmadan sonuç alınmayacak şeyi ortaya at, 4 üreticinden 3’ü batınca da yatırımları korumaktan bahset…

    Diyor ki, eldekilerin yatırımı çöpe gitmesin, aynı yatırımı yapmaya devam etsinler, yeni gelecek olan da aynı yatırımı yapmak zorunda kalsın. Çocuk kandırıyor sanki.

  2. Bir sonraki nesile çıkmak değil düşmek diyoruz biz ona efendiler gelecek… 1 Litre 3 silindir motorlarda…
    Zaman HP ile kandırma zamanı…
    980 yapmışsan ohh miss çoluk çocuğa… onun içinde 1 milyar harcarsın ne var yani kaz gelecek yerden civciv esirgenir mi.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]