Tepedeki takımlar gridde 10 takım olmasından memnun

0

Formula 1 2021’de gridde bir veya iki takım daha olması için çalışıyor.

Geçtiğimiz günlerde FIA başkanı Jean Todt gridde 12 takım görmek istediğini söylemişti ve Liberty Media buna izin verecek yeni bir Concorde Anlaşması üzerinde çalışıyor.

F1’deki büyük takımlar, Ferrari, Mercedes ve Red Bull küçük takımlarla işbirliğine gidiyor ve onları B takımları yapıyor.

Takım patronu Cyril Abiteboul bu trende karşı olduğunu söylemişti.

“Bizim gibi bir takımın bizden %30-%40 daha fazla kaynağa sahip olan tepedeki üç takıma karşı mücadele etmemiz zaten zor.”

“Ancak eğer şimdi kaynaklarını diğer takımlarla birleştirebiliyorlar veya belirlenmiş bütçe sınırı altında sinerjilerinden yararlanabilecekler, bu da bizim için bir sorun.”

Abiteboul bunun McLaren ve Williams gibi bağımsız takımların da zararına olduğunu söyledi.

“Bu ciddi bir konu, çünkü şimdi tepede üç takım olduğunu biliyoruz ve öyle kalacak diyoruz. Katılacak herhangi bir takım da rekabetçi olamayacaklarını bilecek.”

Mercedes’ten Toto Wolff da konu hakkında konuştu: “Bence şu an Formula 1 için iyi bir noktadayız.”

Red Bull’dan Christian Horner da aynı fikirde: “Ben her zaman nicelikten çok niteliği tercih ederim.”

“Bence şu an oldukça sağlıklı 10 takıma sahibiz. Bence birkaç yıl önce katılan takımlardan hiçbiri şu an aramızda değil.”

“Bence şu an iyi bir denge yakaladık. Elimizdekilerle ilgilenmeyi, iyi bir kaliteye sahip olmayı sadece gridi doldurmak için daha fazlalarını davet etmeye tercih ederim, [yeni gelecekler] sadece tur bindirecek daha fazla araç olurdu.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]