Teknik Analiz: Hockenheimring GP

0

Herkese merhaba, 50 turu sıkıcı sonrası biraz heyecanlı ve podyum itibariyle ıslak bir Hockenheimring’i arkamızda bıraktık. Sezonun yarısına girmeden yapılan bu yarışa takımlar çok farklı parçalar getirdiler. Gelin bakalım Almanya’ya özel neler getirmişler.

Ferrari takımı güçlü bir Silverstone GP’nin ardından güncellemelere Almanya’ya geldiklerinde de devam etti. İki adet wastegate egzoz çıkışlarını ana egzoz çıkışının altından alıp üst üste koydular ve arka taraftaki yapıyı değiştirmiş oldular. 2016’da tek çıkışla Renault böyle bir paketleme denediler.

Bu yeni paketlemeyi Ferrari’de ilk Vettel Cuma günü denedi. Cumartesi ve Pazar günü normal tasarımını kullandılar. Büyük ihtimalle Scuderia Macaristan’a yeni bir motor kapağı ile gelecek ve daha fazla downforce isteyen pistte bu tasarımı kullanacak.,

Bu wastegate çıkışlarını değiştirmek arka kanat yapısını değiştiriyor. (Aşağıdaki foto) Bir üstteki fotoda aldığı kanat kıvrımından ve darlığından daha fazla downforce miktarını absorbe etmek için böyle bir değişiklik yaptıkları düşünülmekte. Padoktaki bazı isimler buna benzer bir tasarımın İspanya’da yapılan yarıştan sonraki testlerde kullanıldığı söylenmekte.

Mercedes takımı aerodinamik anlamda boş durmuyor. Takım buraya yeni bir taban getirdi.

Bu senenin en karmaşık parçalarından birisi ön kanatlar oldu. Ön kanatlardaki gelişim çılgınlığı son sürat devam etmekte ve bu araçların birbirini takip etmesini etkilemekte. Renault takımı bu çığır açan kanatlarına Almanya’ya geldiklerinde devam ettiler.

Fransız takım en son Kanada’ya geldiklerinde yeni bir kanat getirmişlerdi. Almanya’ya farklı bir ön kanatla gelen Fransız takım bu sezon dördüncülüğü alma konusunda iyi bir yönde ilerliyor.

Kırmızı okla gösterilen bölgede kanatçık sayısının arttığı gözükmekte. Beyaz okla mesafesi gösterilen üst plaka ise daha kısa bir hal almış ve 6 parçacıklı olan plakanın kıvrım alarak (Mavi ok) üstten ufak bir kesit almış. Bu ön kanat daha fazla downforce üretmekte. Bu kanat sadece Nico Hülkenberg tarafından Almanya’da kullanıldı.

Williams takımı arkalarda sürünmeye devam ediyorlar. McLaren ve Williams gibi tarihi olan takımları bu halde görmek ben dahil dünya üzerinde bulunan seyircilerinde üzülmesine neden oluyordur.

Aslında takım ön kanadı değiştirmemiş, geliştirmiş. Takıma McLaren’de çalışmış olan Doug McKiernan’ın gelmesi ile birlikte aracın dengesinin toparlanacağı ve orta gruba yetişeceği düşünülmekte.

Red Bull takımı motor konusunda eksik kaldıklarını bildikleri için aracı aerodinamik anlamda geliştirme konusunda sürekli adım atıyorlar.

McLaren ve Renault’un başlattığı tabanda yarık trendine önce Ferrari ve Force India katılırken ardından Toro Rosso ve şimdi de Red Bull katıldı. Genel anlamda baktığımız zaman araç üzerindeki hava akımı ve arka lastiklerin kullanımını iyileştirmek.

Leclerc ile iyi bir sıralama ve yarış performansı gösteren Sauber takımı gelişmeye devam ediyor. Üst tarafta bulunan hava girişinin ileriye alındığı ve daraldığı görüldü. Takım orta sıralarda çoğu takımı zora sokmakta.

Sauber takımı aracın arka bölümüne Ferrari tarzında bir T – kanat eklediler. Ayrıca kokpitin alt tarafında bulunan kanatçıkları da şekillendirdiler.

Macaristan’dan sonra görüşmek dileğiyle, hoşçakalın.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]