Takımlar kural kitabını sadeleştirmek istiyor

5

Formula 1 takımları taraftarların yarışları daha iyi anlayabilmeleri ve ilgilerinin artması için kural kitabında sadeleştirme yapılmasını istiyor.

Mercedes’in İngiltere GP’sinde telsiz kurallarını ihlal edip etmediğinin incelenmesi, Macaristan’da sarı bayraklar altında olanlar ve sıralamalar sonrasındaki yüzde 107 kuralının incelenmesi gündemdeki konular oldu. Takımlar telsiz kısıtlamalarından da şikayetçi.

Red Bull takım patronu Christian Horner spordaki kuralların mantıklı olması gerektiğini düşünüyor.

“Kurallarımız mantıklı olmalı, ama şu an mantıklı kurallar yok. Jenson Button’ın telsiz konuşmaları yüzünden aldığı ceza bir örnek.”

“Neler olduğunu bilmiyorum ama aşırı kuralcı davranılıyor, bu da işleri taraftarlar için karmaşık hale getiriyor. Sıkı takip etmeyenlerin de olanları anlayabilecekleri seviyede kurallara ihtiyacımız var.”

Ferrari’den Maurizio Arrivabene de şunları söyledi;

“Kurallardaki gri alanları netleştirmemiz gerekiyor. Belirsizlikler olduğu zaman ne yapacağınızı bilemiyor ve dağılabiliyorsunuz.”

“Başkanımız geçtiğimiz yıl bu çok önemli noktadan bahsetmişti. Çok fazla karmaşık kurallar var. Açık ve basit kurallar sporun gelişmesi için iyi olacaktır.”

5 Yorum

 1. Telsiz yasağı da nedir. Çok saçma. Spor, sürüş nasıl hızla gelişecek. Bırakın iletişim en üst düzeyde serbest olsun.Konuşup en doğru ayar ile, en güzel seyir zevkini yaşatsınlar bize.
  Telsiz yasak, motor gelişimi yasak, geçişi engellemek yasak, virajda dışarı taşmak yasak, istediği lastiği kullanmak yasak,……..Bunlar sporu öldürüyor, seyirciyi azaltıyor.

 2. kuralların az da olsa bir yararı, zeki ve çalışkan pilotu biraz olsun ödüllendirmesi. mesela rosberg bu yüzden biraz baş kaldırabiliyor hamilton’a karşı. sonuna kadar zorlayabilen pilotları bu yüzden çok özledi herkes. aracı zorlama yerine, aracı “koruma” odaklı yarışlar çoğunlukla yarışların gidişatı da sıkıcılaştırabiliyor. son yarışı ele alırsak, geçiş yapılması zor bir pistte önde olan hamilton gerek lastikleri gerekse aracı koruyarak rosberg ile çok güzel oynadı. pilotların sonuna kadar zorladıkları bir ortam olsaydı belki de maksimum baskı altındaki hamilton hata yapacaktı veya rosberg hata yapacaktı ve işler daha güzel bir hal alacaktı.

 3. F1 hem teknik hem de sportif kurallar açısından çok karmaşık bir hal aldı. Mühendislere araçları tam olarak nasıl yapacakları söylenirken pilotların da pistte nasıl sürecekleri bile kurallar tarafından söyleniyor. Sporu bitiren de bunlar.

  • …ve kurallar üzerinde ne kadar çalışırsanız çalışın beraberinde kural açıkları da geliyor.
   Pist üzerinde çılgın mücadeleler görmek istiyorsak mekanik yol tutuşa dönmeli (yer etkisi de olur bak), DRS saçmalığından kurtulmalı (F1 için), geçiş ve savunma kurallarını rahatlatmalı, adam gibi lastikler istenmeli …vs

   Dipçe: …ve lütfen ama lütfen, arka kanatlar eski formuna getirilmeli, alçak ve geniş! Ön kanatlara alıştım 🙂

   • 2017 kuralları sözde bunları yapacak. Ama daha önce kurallarda neler neler vaad etmişlerdi. Burunları düzelteceğiz dediklerinde ortaya çıkan ucube burunları görmüştük ve etkileri hala devam ediyor. Açıkçası bunları gördükten sonra 2017’den de endişeliyim.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]