Szafnauer: 2021 yılında Formula 1 araçları temposu F2 temposunda olacak

0

SportPesa Racing Point takım patronu Otmar Szafnauer F1 araçlarının hepsinin aynı görünebileceğini ve F2 araçlarıyla aynı tempoya sahip olacağını söyledi.

2021 yılında Formula 1 büyük değişikliklere gidiyor. Bunlardan en önemlisi teknik kurallarla başlıyor. F1 ayrıca harcamalar ve para dağıtımı ile ilgili olarak düzenlemelere gidiyor.

Szafnauer bütün araçların aynı görüntüye sahip olacağını ve araçların yedi saniye yavaş bir tempoyla neredeyse F2 aracı seviyesinde tempoya sahip olacağını söyledi.

“Araçların birbirinden farklı görünmesi gerekiyor. Aksi halde hepsi birbirine benzeyecek ve yedi saniye yavaş gidecekler.”

“Yani henüz orada değiliz ancak kuralları araçların birbirinden ayrılacağı şekilde ayarlamalıyız. Bize o özgürlüğün verilmesi gerekiyor.”

“Endişelendiğim nokta araçların ağırlaşacağı ve downforce miktarının azalacağı. Yani neredeyse beş, altı belki yedi saniye yavaşlayacağız. Bu olduğumuzdan oldukça yavaş.”

“175 milyon dolar limitiniz var. Bazı açık noktalar bulunuyor. 200 milyon dolar harcayabileceğiz. Fakat Formula 2’den biraz hızlı ve hepsi birbirine benzeyen araçlara bu paraları harcıyor olacağız.”

Racing Point teknik direktörü Andrew Green FIA’nın bu durum için bir çalışmasının olduğunu söyledi.

“Garanti ediyorum ki bir sene sonra hala 2021 kuralları hakkında tartışıyor olacağız.”

“Bu (kurallar) kısıtlayıcı mı? Oldukça. Araçlar birbirinin aynısı olacak ve özgür olduğumuz çok kısıtlı alanımız olacak.”

“FIA takımların kendi tasarımlarını FIA websitesinde yayınlayabilecekleri ve tüm takımların diğerlerinin ne kullandığını görebileceği, kullanmak istedikleri parçaları seçebilecekleri bir açık kaynak sistemi önerdi.”

“Tek bir tasarıma yöneliyoruz ve bu verimli ve performanslı bir tasarım. Bunu yapmanın daha iyi bir yolu. Öneri son toplantıda yapıldı ve umarım bu durum genişleyecek.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]