Strateji Grubu telsiz yasaklarını yumuşatacak

2

Strateji Grubu son zamanlarda verilen ve tepki alan cezaların önüne geçmek için yasaklamaları biraz esnetmek konusunda anlaşmaya vardı.

Alınan karara göre yarışta telsiz konuşmalarındaki tüm kısıtlamalar kaldırılıyor. Ancak ısınma turunda pilotlarla herhangi bir şekilde iletişim kurulamayacak. Bu da sürücülerin debriyaj ve kalkış süreci işlemleri ile ilgili yardım almalarının önüne geçilecek.

FIA’dan yapılan resmi açıklama şu şekilde;

“Takımların ve ticari hak sahiplerinin isteği üzerine FIA, sürücünün aracın yalnız başına ve yardım almadan kullanılması gerektiğini belirten 27.1 numaralı maddenin yorumlanmasında daha serbest bir yaklaşım izlemeyi kabul etmiştir.”

“Bu yaklaşım ısınma turunun başlangıcı ve kalkış arasındaki zamanı kapsamamaktadır. Geri kalan zamanda pilotlara pit tabelaları veya telsiz ile ulaştırılan mesajlarda herhangi bir kısıtlama uygulanmayacaktır.”

“Bu yaklaşımın seçilmesinde hedef, takımların ticari hak sahiplerine araçları garaj dışındayken iletilen tüm telsiz mesajlarına erişme hakkı sağlamasıyla izleyicilere daha iyi bir içerik sunabilmektir.”

Strateji Grubu’nun kaldırdığı bir diğer madde ise, avantaj kazanılıp kazanmadığını değerlendirmenin zor olması sebebiyle pist sınırları cezaları oldu.

Takımlar bu kararın derhal yürürlüğe sokulmasını isterken, FIA’nın konsepti tam olarak anlayabilmek için daha fazla zaman istediği düşünülüyor. Ancak bu hafta sonu koşulacak Almanya GP’sinde bu yeni kurallar uygulamaya konulabilir.

2 Yorum

  1. Telsiz yasağının güzel tarafları vardı. Tümüyle kaldırılması hata olur. Pilotlara takım arkadaşlarının hangi virajda nasıl sürdüğü gibi bilgilerin verilmesi bana göre yanlış ve bu devam ettirilmeli fakat teknik anlamda pilotların bulamayacağı arıza ve sorunlar konusunda destek olabilirler.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]