Stewart Hamilton’ın en iyi pilot olduğundan emin değil

13

F1 efsanesi Jackie Stewart Lewis Hamilton’ın griddeki diğer üst düzey pilotlardan daha yetenekli olduğundan emin değil.

Stewart Hamilton’ın Mercedes’e doğru zamanda geçmekle “şanslı çocuk” olduğunu söyledi.

“Lewis arkasında böylesi devasa bir destek olan çok şanslı bir çocuk.”

“Lewis’in yaptığı şey Mercedes’e doğru zamanda geçmekti. Elbette o çok iyi bir sürücü. Ancak Sebastian Vettel’den iyi mi? Veya Fernando Alonso, Alain Prost, Jim Clark, Ayrton Senna, Schumacher veya Jackie Stewart?”

79 yaşındaki şampiyon Hamilton’ın 2019’da altıncı şampiyonluğuna ulaşabileceğini düşünüyor.

“Bence tekrar çok iyi bir kazanma şansı var, çünkü diğer takımlar Mercedes’in sahip olduğu performans ve dayanıklılığa sahip değil.”

“Bu yüzden çok fazla GP zaferleri ve şampiyonları var, çünkü aracın hızlı olması, aynı zamanda da dayanıklı olması gerekiyor.”

13 Yorum

  • Alonso ile yakın hızlarda olması mümkün değil, Alonso hızlı bir pilot değil.Iyı bir Vettel kadar bile hızlı olduğunu sanmıyorum.Maksimum neyse onu alır, hiçbir zaman şapkasından çıkaracağı ekstra bir hızı olmadı.Hamılton’u bazı anlarda toplayan bu çıkarabildiği ekstra hızı olmuştur.Adam kariyeri boyunca biraz Trulli ile, bir sezon da Hamılton ile eşit şartlarda yarıştı.Bunun dışında ki tüm sezonları tamamen takımı ve takım arkadaşını manipüle ederek yarıştı.Bundan dolayı sürekli kendini takım arkadaşlarıyla kıyaslıyor.Genel başarısı bu yüzden düşük.Vandornu 21 0 yendim diye ortalıkta dolaşan bir adam.Kendinden emin birinin böyle söylem ve algılara hiçbir zaman ihtiyacı olmaz.Ben yemem o algıyı da yiyenler var demek ki.

   Bir Rosberg bile değil Alonso..

   • Rosberg Alonsonun sürdüğü çizgilerde bırakın araba sürmeyi, o manevraları yapmayı akıl bile edemez.
    Alonsonun en büyük yeteneği herkesten üstün yarış zekası. Vettel’de hiç olmayan bir şey bu. Ya da Rosberg te. Verstappen, Hamilton gibilerde var ancak.

     • Bence en iyi pilotlar Brawn ve Newey.

      92’den bu yana 27 yıldaki 18 şampiyonluk öyle veya böyle bu iki adamın ellerinden çıkmış. %66 gibi bir orandan bahsediyoruz.

      Formula 1’de pilotlar nadiren şampiyon olmuştur; En hızlı aracın pilotlarının ikisi de kazmadır, ikinci en hızlı aracın pilotu biraz şans, biraz da kabiliyetle almıştır.

      Benim düşüncem bu.

      • 😀
       Geçen bunu konuşuyorduk. Newey 98’e kadar Williams’ı şampiyon yapıyor arada 1-2 Brawn şampiyonluğu var, Newey MCL’ye geçiyor iki üç yıl da onu şampiyon yapıyor sonra Brawn Ferrari ile kazanmaya başlıyor. Sonra Brawn kendi takımı ile kazanıyor, Newey Redbull’a geçip kazanıyor. Brawn’ın kurduğu MGP hala kazanıyor 😀 Newey düzgün motor olsa kazanmaya devam etcek.
       Harika.

    • Yani yarış sadece fastest lap mi? Ham ve vettelin ikili mücadelelerinde neden vettel spin atıp duruyor? vet çok hızlı ve yetenekli bir pilot olmasına rağmen yarışı okumada, pozisyon seçmede filan çok zayıf.
     yorum parça parça oldu kusura bakmayın 🙂

    • Sabaha kadar tartışırım bu konuyu.

     Bak Button ne demişti, Alonso her zaman orada, yani diyor ki maksimumcu, fakat Hamılton iyi günündeyse ulaşılamaz oluyor dedi.Yani bu demek oluyor ki Hamılton Samuray dan hızlı ki böyle zaten.

     Adam Hamılton’u devirmiş biri, sizin çizgici samuray adamı ilk senesinde deviremedi.Hatta baskıdan Tc olan bir sezonda gidip duvara çaktı aracı.Sonra gelmiş araç kötüyken kı aracın kötü olmasında en büyük sebeplerden biri kendisi oldu her zaman, bın tıkımlır ırkıdışımı 21 0 😀

     • Eyvallah. Hamiltonun daha iyi olduğuna katılıyorum ben de böyle düşünüyorum.
      Ama Rosberg ne savunma bilen ne atak yapmayı bilen bir pilottu. Öyle dümdüz sürüyordu, ben ros’un herhangi pist üstü savaşını ya da ham i pist üstünde geçtiğini hatırlamıyorum. Rosa biri atak yaparken bile eli ayağına dolaşıyordu çok sakin, garanticiydi.
      2016 da Ham bariz bir üstünlük kurdu, kaç defa pist üstünde yendi aslında.
      Rosta bir perez, hulk bile görmüyorum.

      • Ne 2014 ne de 2015 te aslında bariz bir üstünlük kuramadı Hamilton Nico’ya karşı.Yaşanılan şanssızlıklar yön verdi şampiyonaya.Nico zaten saf hızda bir Hamilton tabiki değil.Ancak onun da güçlü olduğu yönleri var.2016 da sorgusuz sualsiz Hamilton’u yenip şampiyon oldu.

       Yarış zekası, yarış okuması, yarış içinde neyin ne olduğunu anlama konusunda ben kesinlikle Nico’yu hem Hamilton hem de Alonso’nun önüne koyarım.2015 Canada olması lazım, aracı finişe arızalı bir şekilde getirmeyi başarmıştı.Hatta bazı çakallıkları da oldu Frenajı kaçırma gibi, bunlar yarış zekası ile ilgili şeyler. 🙂

       Savunma ve geçiş konusunda da kötü olduğunu düşünmüyorum.En iyisi de değil, fakat çok kurnaz 🙂

       Aracı hazırlama ve mühendislik konularında Hamilton’dan çok bariz üstünlükleri var.

        • O araçla bile Kimi o farkı yemezdi, birkaç etkenin biraraya gelmesi ki, en önemlisi pit ekibinin sürekli Kimi’ye saçma sapan kararlar uygulamasıydı.Uzatmayacağım, mantıklı biri Kimi gibi bir pilotun, sadece iki virajda Alonso’dan 0.8 sn fark yemeyeceğini bilir.Zaten bunun sonucunu sezon sonunda Alonso da dahil, onu destekleyen ve o yönde karar alan tüm ekip kovularak ödedi.

         He sonuç dersen Kimi o sonucu 2007 de gösterdi ve şampiyon oldu.Zaten kendisinin şampiyonluk dışında bir şeyi dikkate aldığını sanmıyorum.İnsanların onayına hele F1 gibi politikanın üst düzey etki ve etken olduğu bir organizasyonda buna değer vereceğini sanmıyorum.

       • Ben bu konuyu sabaha kadar tartışmam bile nedeni ise Alonso’nun iyi pilot ve yarış zekası olmamasını konu ediniyorsun… 😂😂

        Fernando alonso’yu gram sevmem ama en çok saygı duyduğum pilotlardan ve birisi çıkıp alonso’nun sürüşü hakkında kötü yorum yapıyorsa tepkimi gösteririm ama çıkıp karakteri beş para etmez deseydin %100 hak verirdim.
        Hamilton kariyeri boyunca hep şanslı oldu yavaş bir aracı olmadı.
        Çaylağa yenildi gibi şeyler komik o dönemde McLaren iyi yönetilmedi , o sezon dışlanan pilot vardı. Alonso araçtan maksimumu çıkarmayı bırak, ilerisinede gidebilen bir pilot yani %100 değilde %150 performansı gösterebilir , ayarları bulmadığı hafta sonunda bile her zaman oradadır. Rosberg ve Vettel ile kıyaslaman bence yanlış , objektif konuşmadın ama saygı duyuyorum.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]