Steiner: FIA’dan siyah bayrak sallamasını ben istedim

0

Haas takım patronu Guenther Steiner, Monako Gp sırasında iki araçları içinde FIA tarafından siyah bayrak sallanırken yaratıcı davrandığını söylüyor.

Perşembe günü antrenmanda 20 dakika geçmemişken, yarış kontrolu hem Kevin Magnussen’in hem de Romain Grosjean’ın yarış dışı kaldığını belirten mesajı geçti. Haas ne sürücüleri ne de telemetri verilerini görebiliyordu. Steiner, bundan dolayı, tek yolun iki sürücüyü FIA tarafından diskalifiye ettirmek olduğunu açıkladı.

“IT ekipmanımızla ilgili bir sorun vardı. Verileri göremiyorduk. Radyo da yoktu. Sürücüleri ve araçın ne yaptığını göremiyorduk. Bundan dolayı onların hızlı bir şekilde gelmesine ihtiyacımız vardı. Pit borduyla ikaz ettik fakat görmediler. Aklımıza bir fikir geldi. Yarış kontrolden onlar için siyah bayrak sallamasını isteyelim dedik. Tam olarak yaptığımız bu.”

“Herkes biraz heyecanlandı. Biraz yaratıcıydık. Araçlarımızın pite gelmesini için FIA’dan yardım istedik. Araçlar pite geldi. Problemi çözdük. Ve sonra antrenmanın bitmesine 20 dakika kala araçlarımız piste çıktı.”

“Pit duvarına bakmalılar. İlerde bakacaklarını düşünüyorum. Eğer Monte Carlo’da beş turdan fazla radyoda herhangi bir kişiyi duymuyorsan, bir şeylerin ters gittiğini düşünmelisin. Doğal olarak Monte Karlo’da trafik  var , “neden kimse bana trafikten bahsetmiyor” diye sorarsın. Fakat o an trafik yoktu, onlar da sürmeye devam ettiler. Bizde bu durumla ilgili bir şey yapmalıydık. Fakat problemi iyi neticelendirdik.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]