Sauber’in adı değişti: Alfa Romeo Racing oldu!

12

Sauber adı Formula 1 gridinden silindi. Takı 2019’dan itibaren Alfa Romeo Racing olarak adlandırılacak.

Alfa Romeo, 1985 sezonundan sonra ilk kez geçtiğimiz yıl Sauber takımına isim sponsorluğu ile Formula 1’e geri dönmüştü.

Alfa Romeo’nun bağlı olduğu Fiat Grup’tan Ferrari ile ilişkilerini geliştiren takım, hızlı bir yükseliş göstermiş ve 2019 sezonundan itibaren Kimi Raikkonen ile anlaşmıştı.

Takım artık Alfa Romeo Racing adıyla anılacak ve sezon başlamadan önce resmi açıklama yapıldı.

Takım patronu Frederic Vasseur açıklıyor: “2019 Formula 1 sezonuna Alfa Romeo Racing takım adı ile gireceğimizi açıklamaktan mutluluk duyuyoruz.”

“İsim sponsorumuz Alfa Romeo ile 2018’de birlikteliğimizi başlattık ve takımımız teknik, ticari ve sportif yönden harika bir ilerleme kaydetti. Bu her bir takım üyesine bir coşku getirdi ve sıkı çalışmamız sonuçlarımızda da görülür oldu.”

“Takımımızın her bölümünde gelişmeyi hedeflerken yarışma tutkumuz ile birlikte teknoloji ve tasarımı geliştirmek istiyoruz.”

12 Yorum

 1. Parayı veren düdüğü çalar.Bu haber takımın sert oynayacağını gösteriyor.Aynı zamanda Ferrari F1’i ufaktan domine etmeye çalışıyor.Şu kurallarla fabrika destekli takımlar F1 için daha iyi.Garaj takımları giderek (bütün Dünya da olduğu gibi, büyükler küçükleri satın alıyor) yerini fabrika takımlarına vermeye devam ediyor.Sırada kalan ıkı dev var.Mclaren ve Williams.Bunlar motor tedarikçisi getirmedikçe arkaya hapisler.

  Williams zaten bitmiş, Mclaren çabalıyor.Motor basitleşmedikçe, bu iş böyle gider..

  • “Garaj takımları giderek (bütün Dünya da olduğu gibi”
   Mesela?

   Bir de bu gayretlere inanma ve bunları çakmama var. Mesela bu reklamların döndüğü videoların altına millet biliyoruz aslını dese bu pazarlamacı işleri zaman içinde güzel çakardı.
   Renault’nun bunu infiniti yaptı lan demesi gibi işi ortaya koyan elemanlar başka ise buna alfa demenin ne anlamı var… Boş, yetkinliği olmayan insanlar için var tabi.
   MB’nin F-e dahil bir çok motorsporu üretimini HWA’nın yaptığını hatırlamak yada bilmek lazım.
   Markalar böyledir gelir ve giderler insanların bunu kabullenmesi önemliydi…
   Dediğin gibi işler basitleşse… bu döngüyü kırmak için bile yeter. Fakat herkesin ana işi ortada ne olursa olsun F1’i şişirip durmak olmuş… Mesela başta Nascar, Indycar ‘ı beğenmiyor kendince laf çakıyor insanlar da büyük markalar da orada kendilerini istedikleri ölçekte gösteremeyeceklerinden girişmiyorlar dahi. Bu kimin için faydalı algılayan pek yok. Yani basitlik burada bile başlıca çözüm.
   Hepimiz önce kendimizi kandırıyoruz farkında değiliz…
   Dediğin gibi global düzeyde büyüklerin küçükleri alması hakikat ancak durum artık daha farklı. Sadece güçleriyle almıyorlar bütün küçüklerin, yeni girişimlerin de derdi büyük birilerine satıp para kaldırmak. Herkes microsoft, intel gibi şirketlere, şirketi kurup birkaç yılda nasıl satarımın derdinde yani şirketleşmenin, ustalığın bir değeri yok artık insanların kendi gözünde de. Aynı şeyler duyulmamak üzere otomotivde de oluyor. Millette sanıyor ki herşey MB’nin Ferrari’nin departman arge marifeti…
   Mesela geçmişte Sauber isminin korunması BMW olayı değildi bence Peter Sauber işiydi. Bunu baskılayacak o tipte kurucu insanlardır. Eh ortada Sauber namına da birşey kalmayınca, marka artık kurucularının olmayınca bu alfa işi de çok normal. Milyarlarca insandan sadece birkaçı ismini satmazdı…
   Hepimiz herşeyimizi Bernie, Todt gibi adamlara satarken iyiydi de Alfa, Haas yapınca mı kötü oluyor. 😀

   • Girmek için yerli üretici şartı var.Toyota bu ünvanı almak için senerlerce uğraştı.
    Nascar düşük teknolojide ısrar ediyor. Tesla’nın burada yarışması ne kadar abes ise Ferrari Mercedes gibi markalar içinde aynı şey söz konusu. Yoksa gelip milleti ağlaya ağlaya evlerine göndermeleri işten bile değil.
    Mercedes geçmişte Indycar’da yarışmıştı.Sonra büyük patron F1 dışındaki bir çok şeyden(Le mans,Kamyon yarışı) çekti.

    • Eyw. Bazı kısımları anlayamadım sanırım. Ne için yerli üretici şartı var? Nascar için ise uzakta olsa geçmişte Alfa, Aston, Porsche gibi markalar orada yarıştı.
     Toyota yada japonlar zaten amerika kıtası üzerinden büyümüş dünya devi olmuş markalar. Diğer avrupa markalarının en büyük hayali gibi.
     Orada ki ortamlara yoğun akmaları pazarlama açısından normal tabi.
     Nascar bir tercih tabi dünyada ki çoğu serinin tercihleri olduğu gibi. Gayet güzel, yarışmak anlamında etkileyici bir seri. İşin ne olması ve olabileceğini gösteren ortamlardan biri. Zaten serilerin bir birine benzemesi kötü birşeydir öyle ise niye bu kadar çok seri var sorgusu atılır.
     Fakat şuan da özellikle avrupa da seriler bir birine çok benziyor japonya da benzer yoldan gidiyor zaten dünyada bu 3’ü dışında başka bu işin sanayi merkezi de yok malum. Bence birçok şey bahane ediliyor. O kep gibi görüntüden pazarlamacılarının istediği hedefi yakalaması mümkün değil tabi yani ağlatmayı geç yarışmak umrunda değil bu adamların. Bu durumun oyunlarda arabalarımız parçalanmasınla hiçbir mantalite farkı yok. Ve insanlar bunu yiyor. O yüzden ben son kullanıcı, müşterinin akıllı olduğunu düşünmüyorum. Akışa bakıldığında özellikle avrupalı müşterinin…
     Hadi nascar neyse Indycar için de uzun yıllardır benzer söylevler var ki geçmiş unutuluyor indycar teknik alan geliştiren, hedeflenen de bir pazardı bir zamanlar cesareti, politikası uyanlar gidip aynı şeyi denesinler o zaman derdim. Ancak amerikan yarış sanayisinde, avrupa da ki kadar rahat değiller izin verilmeyecek bu biliniyor. Bir de unutmamak lazım ki Ferrari, Porsche, McLaren gibi markalarının geçmiş ün kaynağında Indianapolis, daytona gibi alanlar var.
     Üretimde yani satış pazarında nasıl ki adamların zihniyetine uyuyorsanız amerikan park sinyaller, opsiyonlar gibi yarış zihniyetlerine saydırmaya kalkmanız da realist olamaz. Her pazar gibi herşeyleri başka malum.
     Kendi evlerinde bile görüyoruz devasa kaynağı olan Ferrari’nin yıllardır ağlatamadığını, kocaman tarihine bakınca da Mercedes için de öyle pek ağlatma üstünlüğü yok hani. 🙂 yada ben göremiyorum bilmiyorum.

     Özetle yarışlara çok büyük şeyler atfetmemek lazım. Bir bisiklet, bilyalı, eşekle bile yarışıp keyf, kavga alabilirsiniz isterseniz. Eh çok ucuz bineklerden de üzerine ekleyip pist paketleri haline çevrilebiliyor malum örneğin Cup’lar.
     O yüzden kamyon, kamyonet, buggy yarışları da izlemesi muhtemelen yapması çok zevkli şeyler.
     Dediğim gibi asıl sorun benzeşmek. Şu kadar diyebilirim ki Lemans’ın dahi geçmişine göre diğer şeylerden ciddi bir nitelik farkı kalmadı.
     Neredeyse dizilim gibi F1,F2,F3,F4, ETC, ITC,WTC gibi şeyler 🙂 Bunların çoğu arasında licensing gibi çoğu kağıt üstünde dışında pek farklar kalmadı.
     Benzeşmeler de iyidir aslında ancak gerçek niteliklere sahip olursa ve bir biriyle kapışma haline sokulabiliyorsa. F1/F2, F3000 gibi DTM, ETC,JTC vs gibi.
     O yüzden Indy’nin de rakipleri oluşturulmaya çalışıyordu geçmişte ancak oralar da köreldi. Hatta topfuel dünyasında dahi biz galiba birşeyleri yanlış yaptık sorgusu mevcut.
     Siz Ferrari, Mercedes, Toyota gibi markaların her koşulda kendileri yarıştığını düşünüyor, inanıyor olabilirsiniz ancak ben inanamıyorum. Bunlar sadece tarihin çok az bir kısmında söz konusu. Bu adamları yarışçı kılanlar çok zaman sadece parasını ödedikleri yarış takımları. HWA örneğinden de bahsetmiştim.
     O yüzden global markalar anca ağlar yada para konuşturur ağlatamamaları basit yol ürünlerinden bile belli düşünen değerlendiren kullanıcı için. Daha ana işlerini bile düzgün yapamayanlardan savaş beklemek çok zaman abes. Bir de tabi geçmişten uzaklaşma artık çok belirgin, tarihteki güdülerle bir alakası yok mevcut zihniyetlerin. Tarihlerini, gerçekçi azimlerini seviyoruz yoksa her birinin. Bizi ilgili ve bilgili tutan da bunlardı. Hile hurda savaşta bile övünülecek bir durum değil mübah olsa da. 🙂

   • Marka tutundurma çalışması iyidir.Ama günümüz otomobil tüketicisi bunu yemez.Mercedes’in Chrysler veya Smart markası ile F1’e gireceği iddia edilmişti zamanında.Neyseki olmadı.
    Alfa Romeo çok köklü markadır.Ama Lancia’nın yanına gidiyor ufaktan.
    Haas’tan çok farkı olmayacaktır.

    • Bence markaları tutmak için birşeyler yapmaktan daha berbat birşey yoktur yarış sanayisi için. Bu politika da her zaman dönüp kötü vurmuştur. Sadece markaları adına yapılan herşey hayatımızı kötü etkiliyor. Her alanda…
     İnsanı bilmek ve değer atfetmek daha önemliydi. Biz mesela her sitede Chapman demeye çalışmamız bu yüzden yoksa paso lotus lotus… deyip Lotus denen şeye fanatik bir kitle oluşması için değildi. Lotus sadece belirli bir şekilli logo’dan, o logoyu taşıyan ürünlerden mamüllerden başka birşey değil. Arkasında ki Chapman ve yeni adamların aklını, tercihlerini, ürün haline getirmede başarı ve hatalarını öğrenmek daha önemli bence.
     Marka bir gün batar, yok olur. Birileri almak istese de bulamayabilir. Ancak Chapman gibi adamlar halen yaşıyor. Ne kadar daha yaşayacağı yönetim kurullarının değil bizlerin elinde.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]