Sainz Renault’ya geçiyor, McLaren-Renault yakında!

5

Carlos Sainz’ın Renault ile anlaştığı öğrenildi ve bu anlaşma, McLaren’ın Honda’dan kurtulup Renault güç ünitelerine geçmesinin önünü açacak.

Sainz’ın Toro Rosso ile 2018 kontratı vardı, ancak Toro Rosso’nun McLaren’dan ayrılan Honda motoruna geçebilmesi için Renault kontratının yırtılması gerekiyordu, Fransız güç ünitesi üreticisi, Sainz’ın kendilerine verilmesi karşılığında bunu yaptı ve bir anda tüm taşlar yerine oturmuş oldu.

Böylece Toro Rosso’nun 2018 ve sonrasında Honda motoru kullanmaya başlamasına kesin gözle bakılırken, McLaren ise Toro Rosso’dan boşalan Renault motorunu edinebilecek. Bu görüşmeler İtalya GP hafta sonunda başlamıştı ve McLaren-Honda birlikteliğinin artık sona geldiği düşünülüyordu.

Sainz’ın anlaşması 2018 için, ancak İspanyol pilotun bu sezon Malezya GP’den itibaren Jolyon Palmer’in yerine geçebileceği ve şimdiden Nico Hülkenberg’in yeni takım arkadaşı olabileceği iddia ediliyor. Bunun olması durumunda ise Red Bull, çaylağı Pierre Gasly’yi Toro Rosso’ya çağıracak.

McLaren bu anlaşmayla, gelişim pilotu Nobuharu Matsushita’yı boşa çıkaracak, ancak kendisinin F1’de yarışması için yeterli süper lisans puanı bulunmuyor ve önümüzdeki sezon Toro Rosso’da yarışabilmesi için bu sezon F2’de üçüncü veya daha yukarıda tamamlaması gerekiyor.

Toro Rosso’nun ise Honda motoruna takacağı vites kutusunu McLaren’dan tedarik etmesi bekleniyor. Ancak ilginç nokta McLaren’ın artık Honda yerine Renault motoru ve uyumlu güç ünitesi kullanacak olması.

Hafta içinde tüm görüşmelerin tamamlanması ve anlaşmanın Singapur GP öncesinde açıklanması bekleniyor.

5 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]