Rosberg’in Yerine 7 Muhtemel Pilot!

7

Nico Rosberg’in şampiyonluğun ardından emekliliğini açıklaması tüm Formula 1 camiasına bomba gibi düştü. Bu emeklilik kararından daha çok konuşulan tek konu ise son 3 sezonda 6 şampiyonluk alan Mercedes’teki boş koltuğuna kimin oturacağı. Haydi gelin 7 muhtemel isime birlikte bakalım.

Pascal Wehrlein

1022-6666666666666x767__origin__0x0_pascal_wehrlein5-952x714

Mercedes Genç Pilot Akademisinin üyesi olan Pascal belki de bu koltuğun en büyük adayı. Sezon ortasında Hulkenberg’in Force İndia’dan ayrılacağını açıklaması üzerine yerine Wehrlein ile anlaşması bekleniyordu ancak Force İndi’anın tercihi Ocon’dan yana olmuştu ancak belki de bu karar kendisini Mercedes koltuğuna oturtacak ! Avusturya’da takımına getirdiği puanla birlikte Manor’un puan almayı başaran ikinci pilotu olmayı başaran genç alman Mercedes’te bunlardan çok daha fazlasını başarabilir görünüyor. Ayrıca Mercedes’in Wehrlein’ı takıma katmak için herhangi bir sözleşme bedeli ödemesine gerek yok bu da Wehrlein’ı daha cazip kılabilir.

Fernando Alonso                    

1022-6666666666666x767__origin__0x0_fernando_alonso-952x714Her ne kadar Alonso’nun 2017 için McLaren ile kontratı bulunuyor olsa da anlaşmanın son yılı olduğu için opsiyonel ve Alonso isterse kontratı iptal edebilir. 2005 ve 2006 yıllarında Renault ile şampiyonluğa ulaşan İspanyol pilot emekli olmadan önce üçüncü şampiyonluğunu istiyor ve belki de buna ulaşabileceği en uygun yer Mercedes ! Rosberg ile sözleşme yenilemeden önce konuşan Mercedes patronu Wolff Alonso’nun seçenekler arasında olduğunu söylemişti. Wolff ayrıca “Fernando Formula 1 tarihindeki en iyi pilotlardan biri ve onun karakterini seviyorum ancak önceliğimiz Rosberg. Eğer Rosberg ile anlaşamazsak Alonso gibi alternatiflere bakacağız. Yaşı problem değil, yarışma arzusu ve tutkusu hala onda var ve bu bizim için yeterli.”  2007’deki Alonso-Hamilton takım arkadaşlığının ardından belki de 2017 de bunu tekrar görebileceğiz ve bu bütün fanları heyecanlandıran bir şey.

Valtteri Bottas

1022-6666666666666x767__origin__0x0_valtteri_bottas1-952x714Formula 1’in yeni uçan Fin pilotu Bottas önümüzdeki yıl için Williams ile anlaşma yenilemişti. Williams’ta yarışması sebebiyle çoktandır Mercedes güç ünitesi ve motoru kullanan Bottas aslında ailenin bir parçası. Ayrıca geçen hafta tamamladığımız sezonda Kanada Gp de podyuma çıkan Bottas Perez ile beraber ilk 3 takımda yer almayıp podyuma çıkan 2 pilot.

 

Sebastian Vettel

1022-6666666666666x767__origin__0x0_sebastian_vettel2-952x7143 galibiyetli 2015 sezonun ardından 2016’ya şampiyonluk parolasıyla başlayan Ferrari sezonu beklentilerin oldukça gerisinde hatta Red Bull’un bile gerisinde 3. sırada tamamlayabildi. Sezon içinden Vettel’in yarış esnasında ettiği küfürler, padoktaki gerginlikleri, yaşadığı temaslar Ferrari’de işlerin pek de yolunda gitmediğinin bir göstergesi olabilir. Red Bull’da aldığı 4 şampiyonluğun ardından Ferrari’ye geçmiş ve Schumacher-Ferrari birlikteliğinin bir benzerini kurabileceği düşünülmüştü. Ancak geride kalan 2 sezonun ardından Ferrari buna yaklaşamadı bile. Hali hazırda Vettel’in 2017 için kontratı bulunuyor olsa da bu memnuniyetsizlikle beraber Mercedes koltuğu çok cazip geliyor olabilir ancak bence ortada Vettel açısından büyük bir sorun var : Hamilton ! Vettel takımı etrafına toplayıp birinci pilot olmayı seviyor. Mercedes ile 2 şampiyonluk kazanmış Hamilton’un yanına giderse takım ile birlikte istediklerini yapamayabilir. Hamilton-Vettel ikilisini görürsek de bu Formula 1 ‘e yeni bir renk katabilir.

Sergio Perez

1022-6666666666666x767__origin__0x0_sergio_perez-952x7142016’nın en iyilerinden olan Perez 2017 için Force İndia ile anlaşma yenilemişti. Her ne kadar onun Ferrari koltuğunu beklediği düşünülse bile hali hazırda Mercedes ekosistemi içinde yer alan Perez için Mercedes koltuğu çok iyi bir alternatif olabilir.       

 

 

Esteban Ocon

1022-6666666666666x767__origin__0x0_esteban_ocon-952x714Rosberg’in şok emeklilik kararının ardından yaptıkları açıklamalarda Mercedes Patronları tecrübeli bir isim ile anlaşmak istediklerini söylemişlerdi ve bu Ocon’da pek olmayan bir şey. Manor’a bu sezon katılan 20 yaşındaki pilot sadece 9 yarış startına sahip. Wehrlein gibi Mercedes’in Genç Pilot Akademisi’nin bir üyesi ve bu da onu koltuğa aday yapıyor. Her ne kadar Force İndia ile sözleşme imzalamış olsa da Mercedes ekosisteminin bir parçası olduğu için bu anlaşmanın bozulması pek de zor değil.

Jenson Button

1022-6666666666666x767__origin__0x0_jenson_button4-952x7142018 yılı için McLaren ile anlaşması bulunan Button 2017’de yarışmayacak olmasının emekliliğe ayrılmış hissettirdiğini söyleyen Button ayrıca Abu Dhabi Gp’si öncesi son yarışına çıktığını ve bir daha Formula 1’e geri dönmeyeceğini söylemişti. Boşalan Mercedes koltuğunu düşünüldüğünde ise Button tekrar yarışmak için ikna edilebilir görünüyor ! Sadece puan almak adına yarıştığı son iki sezonun ardından 2009 şampiyonu Formula 1 kariyerini sonlandırmanın oldukça zor olduğunu söylemişti. Kim belki de son podyumunu 2014 Avustralya Gp’sinde alan Button ikinci şampiyonluğunu kazanmak için belki de bir anda en iyi koltuğa oturabilir.                                                  

 

 

 

7 Yorum

 1. Dünden beri ben de birçok F1sever gibi işi gücü bıraktım boş koltuğun sahibi kim olacak diye düşünüyorum. Ama işin içinden çıkamıyorum.

  Genel kanı Mercedesin baskın performansının 2017 döneminde de devam edeceği yönünde. Belki 2014-2016 dönemi kadar ezici olmayacak ama şampiyonluğun da bir numaralı favorisi olacakları kesin gibi. İşte bu yüzden o boş koltuk bu kadar önemli.

  Lauda bugün “gridin yarısı bu koltuğa talip ve bizi arıyorlar” dedi ve ekledi, “genç bir pilota bu görevi vermeyi riskli buluyorum.” Tabi ki bu kesin bir teyit değil ancak benim de tahmin ettiğim gibi Wehrlein ve Ocon seçeneklerinin sanıldığı kadar yakın olmadığının kanıtı niteliğinde.

  Olası adaylardan Sergio Perezin 2014-2016 performansı lastik kullanım yeteneği ile oldukça başarılıydı ancak lastik korumanın öneminin azalacağı 2017 döneminde gözle görülür bir performans düşüşü bekliyorum kendisinden. Sürüşünü geliştirmesi şart. Bottas’ı da listede varsaymadığım için geriye listeden 3 kişi kalıyor.

  Korhan Savran dün twitter’dan Mercedesin ne yapıp edip Verstappeni ikna edebileceğini düşündüğünü söylemişti. Ütopik fikirleri sever kendisi ama ben de Mercedesin perde arkasında neler düşündüğünden emin olamıyorum. Yapar mı yapar.. Neyse Red Bull’un kallavi sözleşmesi buna engel olur diyerek listedeki son 3 pilota geçiyorum.

  Jenson Button boşta tecrübeli, hala yeterli hıza sahip ve en önemlisi uyumlu bir pilot. Mercedes yarış içinde birbirlerinin üzerine direksiyon kıracak kadar ileri giden iki pilot istemiyorsa Button bunun için biçilmiş kaftan. Açıkçası bana göre de en mantıklı tercih Button olur. Button da emeklilik ikramiyesi gibi teklifi reddetmeyecektir.

  Şimdi geldik zurnanın zırt dediği yere.

  Eddie Jordan “Mercedes yerinde olsaydım Vettel’i ikna ederdim. Bence bunu mutlaka düşünüyorlardır” diyerek Vettel fitilini ateşledi. Bir tarafta hayallerinin takımı Ferrari, diğer tarafta bol bol istatistik ve şampiyonluk sunan Alman Mercedes. Eğer böyle bir imkan varsa Vettelin kararı ne olur inanın bilmiyorum. Her iki kararda da artılar ve eksiler var. Mercedes’te Hamilton ile savaşa girmeye razı olacak mı o da ayrı bir konu zaten. Benim gönlüm Ferraride kalmasından yana. Ama tercihini gümüş oklardan yana kullanırsa tarihin en sağlam kapışmalarından birini izleyeceğimiz kesin.

  Son olarak Alonso. Mercedes ortalığı yangın yerine çevirecek bu kararın risklerinin farkında muhtemelen. Yıl içinde zaman zaman gelen Alonso övgüleri ve “boş koltuğumuz olursa neden olmasın” açıklamaları duyduk çok kere. Ancak reelde iki kediyi bir çuvala kapatmaya benzeyecek bu aksiyon biz yarışseverlere harika anlar vadediyor. Formula1’in PR’ı için de mükemmel bir hareket olur. Baksanıza Ecclestone Mercedes’e Alonso hedefini gösterdi bile. E zaten ununu eleyip eleğini asmaya hazırlanan Alonso’nun Mercedes teklifine depar atacağını da adımız gibi biliyoruz.

  • Çok düşünmüşsün gerçekten, demeden edemedim 🙂
   Bence en olabilir seçenek ikilisi Button ya da Alonso… Diğerlerini düşünemiyorum ben. Hamilton’un yanına gelecek adam için hiç sesini çıkarmadığını varsayarsak Alonso… Yok Hamilton bu konuda caz yapmışsa Button. Çünkü eminim ki O Button’ı yenebileceğini düşünüyor.
   Bu arada Hamilton’un Mercedes’de umduğu kadar mutlu olmadığına inanıyorum. Mutlaka gidebileceği bir yer var mı diye bakmış olmalı…
   RedBull desek, Renault motorunun ne yapacağı belli değil… McLaren olsa; Honda hâlâ F1’deki en büyük belirsizlik. Peki Ferrari… Ferrari’de şu sıralar pek de iyi bir gelecek vaad etmiyor. 2017 araçları ile ilgili olarak bir tüyosu var mı bilemeyiz. Mercedes’e geçerken varolduğuna inanıyorum çünkü. Hiç değilse 1000 km lastik testi olayı vardı. Bu yıl bunun gibi bir avantaj çıkar mı bakacağız.
   Tüm bunlar bir yana; hazır Mercedes’in adam Rosberg gitmişken, Hamilton’un hiçbir yere kıpırdayacağını sanmıyorum. Yeni kurallarla bir sezon koşulacakken, sağlam bildiğin yer bırakılır mı? Yer değiştirmek delilik olur.
   Yani, başa dönüyorum;
   ya bir çılgınlık yapıp Vettel’i kandıracaklar, ya daha büyük bir çılgınlıkla Alonso’yu kokpite geçierecekler ya da Button’u çağıracaklar. Massa seçeneği de var gibi görünse de bana yok gibi görünüyor. Felipe’den geçti o iş.

  • Ben Mercedes’in Hamilton ile devam edeceğini ve yanına ikinci pilot olarak birisini alacağını düşünüyorum. Geçen Brundle twitter’dan “it’s a funny old world” yazdı, bu laf Alonso veya Button’a yoruldu. Bence gerisinde kalmadığı ama sorun da yaşamadıkları birisi olarak Button’ı alabilirler. İlla Alman olacak derlerse de Wehrlein’dan başka çareleri yok.

   Bir de şu var, dışarıdan pilot alacaklarsa kendi çaylakları bozulacaktır. Düşünsenize, Mercedes’in çaylak kadrosuna alınıyorsunuz, günün birinde ana takıma yükseleceğinizi söylüyorlar. Bir yıl F1’de yarışmışsınız ve fırsat çıkınca yerinize akademiden olmayan birini alıyorlar. Bu doğru olmaz.

   Yok illa bir şok olacaksa, aklıma en yatan şey Vettel-Hamilton takası olur. Hamilton’ın o züppelikle Ferrari adına yarışmak isteyeceğinden eminim, fırsat olursa geçebilir. Elbette kapı gibi Mercedes’teyken 2017’de ne yapacağı belirsiz Ferrari’ye geçmeyi kim ister, bilemeyiz.

   • Wehrlein ihtimalini bence Niki Lauda yaptığı açıklamalarla ortadan kaldırdı. Deneyimli bir pilot arıyorlar. En mantıklı seçim Alonso veya Button gibi duruyor. Vettel-Hamilton takasını biraz fantazik buluyorum. Tabi ki şuan Vettel Ferrari’de oldukça mutsuz. Muhtemelen kendisine edilen vaatlerin çoğu yapılabilmiş değil. Takım değiştirmesi muhtemel görünebilir ama bence de 4 yıldır Mercedes’te yarışan önümüzdeki yıl için de en hızlı olacaklarını düşündüğü takımı Hamilton’un bırakması için bir neden göremiyorum. Peki Vettel Hamilton ikilisini Mercedes’te görebilir miyiz? Bence kesinlikle HAYIR! Belki Hamilton açısından pek problem çıkmayacaktır ama Vettel’in Hamilton’un yanına gidebileceğine hiç ama hiç ihtimal vermiyorum. Vettel takımı etrafında toplayıp birinci pilot olmak isteyen bir pilot. Gel gelelim Mercedes bu tarz olayları genel olarak yapmayan bir takım. Bence sezon içinde duruma göre pilota kaymalar olabiliyor ancak şuana kadar hiç alenen böyle bir olayla gündeme gelmediler. Vettel ihtimalini belki de böylece ortadan kaldırabiliriz. Peki bence mantıklı olan fantazi ne ? Tabiki Verstappen 😀 Evet, Red Bull pilotlarını kendisi yetiştiriyor ve genç yeteneklere yaptığı sözleşmelere uzuuuun yıllar kendine bağlıyor ancak Formula 1’in yükselen yıldızını en iyi araçlardan birine oturtarak Formula 1’in popülaritesi çok daha kolay arttırılabilir. Verstappen’in zaten hali hazırda yükselen bir kitlesi varken bu hamleyle bu kesim çok daha yukarı çekilebilir.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]