Rosberg: Vettel-Leclerc savaşı Alonso-Hamilton gibi olacak

0

2016 sezonunda dünya şampiyonluğuna ulaştıktan sonra emekli olan Nico Rosberg, 2019’daki Ferrari piltları Sebastian Vettel ve Charles Leclerc arasında, 2007 sezonunda McLaren’de birlikte yarışan Fernando Alonso ve Lewis Hamilton arasındaki savaşa benzer bir mücadele bekliyor.

Fernando Alonso, 2005 ve 2006 sezonlarında Renault ile üst üste iki şampiyonluk yaşamıştı ve ardından McLaren’e geçmişti. Ancak McLaren’in çaylağı Lewis Hamilton’du ve 2007 sezonunda ikili arasında bir “savaş” yaşanmıştı. Olayların sonrasında Alonso sezon sonu takımdan ayrılmıştı ve Renault’a geri dönmüştü.

2015’te Ferrari’ye katılan Sebastian Vettel de gelecek sezon Ferrari’de ilk kez Kimi Raikkonen’den farklı bir takım arkadaşıyla mücadele edecek.

Ferrari’ye yeni katılan Charles Leclerc, alt serilerde ve çaylak sezonunda oldukça göz önündeydi ve Monakolu pilottan beklentiler yüksek.

Rosberg de Leclerc’in Vettel’e zorluk çıkaracağını düşünüyor.

“İkili arasındaki mücadeleyi izlemek eğlenceli olacak. Bunu görmek için sabırsızlanıyorum. Melbourne’deki yarışı iki Ferrari pilotu arasındaki savaşı görmek için izleyeceğim. Leclerc çok güçlü bir pilot. Vettel ise zorlu bir sezonu geride bıraktı. Eğer tekrar odaklanmak ve Ferrari’nin birinci pilotu olarak kalmak istiyorsa 2019’da her şeyini ortaya koymak zorunda. Artık Leclerc gibi çok daha sert bir takım arkadaşı var. Raikkonen’den farklı olacak, daha zor olacak. Leclerc sezon boyunca Vettel’e çok fazla baskı uygulayacak.”

“Bu açıdan bakınca Leclerc-Vettel bana Alonso-Hamilton’ı hatırlatıyor. Bir taraf tecrübeli ve eski dünya şampiyonu, diğeri ise hırslı ve agresif bir çaylak. Pek çok açıdan Alonso ve Hamilton’a benziyorlar. Fakat arada fark var; Vettel, Alonso gibi değil. Leclerc de Lewis gibi savaşçı değil. Hamilton kadar agresif değil.”

“Kim kazanır bilmiyorum ama Vettel galip gelmek için hatasız sürmek zorunda. 2018 benzeri bir sezon geçirirse Leclerc’e mağlup olur.”

“Geçen sezon Vettel’in kazanacağını düşünmüştüm ve başlangıçta doğru yolda gibiydi. İlk yarışlardan sonra Ferrari ile şampiyon olacağı konusunda ikna olmuştum. Sonrasında Mercedes daha hızlı olmaya başladı ve sezon ortasından itibaren mükemmeldi. Ferrari ise giderek yavaşladı ve çok hata yaptı.”

“Ferrari’de neler yanlış gitti? Bence hem Vettel hem de takım hatalar yaptı. Pilot hataları ve stratejik hatalar vardı. Ayrıca araç gelişiminde teknik sorunlar vardı. Ek olarak takımdaki ilişkilerin yönetimi çok yanlıştı. Tüm bu etkenler birleşince ortaya çok büyük bir puan farkı çıktı.”

“Vettel bu sezona bakmalı ve ders çıkarmalı, Lewis’e karşı yaptığı mücadeleden deneyim kazanmalı. Şimdi neler olduğunu biliyor. Aynı zamanda tekerlek tekerleğe mücadelelerde yaşadığı tüm bu şeyleri anlamalı. Hamilton’ın nasıl davrandığını ve baskıyla nasıl savaştığını anlamalı. Artık onu daha iyi tanıyor. Onunla yüzleşmeyi öğrenmeli, Formula 1 aynı zamanda bir sinir ve psikoloji savaşıdır.”

“Lewis zihinsel anlamda Sebastian’dan daha iyiydi ama bunun pek bir anlamı yok. Vettel kendine güvenen bir pilot, bence fazlasını yapabilecek potansiyeli de var. Ancak bazı durumlarda çok fazla kendine inanıyor. Birisi yeteneklerine çok fazla güveniyorsa, yaklaşımını değiştirmeye hazır değil demektir. Beni korkutan şey bu; yaklaşımını değiştiremiyor. Bu da aynı hataların tekrarına yol açıyor.”

“Diğer taraftan bakacak olursak mühendislerle çalışma yeteneği Hamilton’da değil, Vettel’de var. Ayrıca Vettel’in kıskanılacak bir ailesi ve oldukça basit bir hayatı var. Bu onu odaklanmasını sağlıyor. Bu durum uzun vadede Formula 1’in yoğun dünyasında size yardım edebilir ancak tam tersi durumlarda baskı altına da alabilir. Sizi fiziksel ve zihinsel anlamda etkileyebilir.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]