Rosberg: Vettel cezayı hak etti

1

2016 dünya şampiyonu Nico Rosberg, Kanada GP’de Sebastian Vettel’in aldığı 5 saniye zaman cezasının doğru olduğunu düşünüyor.

Vettel piste döndükten sonra Lewis Hamilton geri çekilmek zorunda kalmıştı ve çarpışmayı engellemişti. Rosberg’e göre bu durumun ceza gerektirdiğini açık şekilde kanıtlıyor.

“İlk olarak bu alışılmış bir şey. Lewis ve Vettel birlikte mücadele ediyorken Lewis rakibine inanılmaz derecede bir baskı uyguluyor ve Vettel de sürekli bu tür hatalar yapıyor.”

“Bir süredir baskı altındaydı ve pist dışına çıktı. Pist dışına çıktı ve geri dönerken ‘Lastiklerimde çimen vardı, kontrolümü kaybetmiştim, nereye gitmemi istiyorsunuz, Lewis’i görmedim’ dedi.”

“Ancak Lewis oradaydı ve kurallar pist dışına çıktığınızda güvenli şekilde geri dönmeniz gerektiğini açık şekilde söylüyor. Vettel doğrudan yarış çizgisine geçti ve bence kolay şekilde daha fazla yer bırakabilirdi. Özellikle de piste geri dönüşü sonrasında, Lewis fren yapmak zorunda kaldı. Kolay şekilde daha fazla yer bırakabilirdi.”

“Ancak bunu yapmadı ve Lewis de bunu tehlikeli bir durum olarak gördü. Pozisyonun tekrarını çok kez izledim, Lewis orada kalmaya devam etseydi duvara çarpardı. Vettel daha fazla hareket etti, ve çok yakınlardı. Lewis Sebastian’a ya da duvara vurabilirdi.”

“Ne yazıkki oldukça açık bir durum. Piste güvenli olmayan şekilde geri döndü. Pist dışına çıktığınızda güvenli şekilde geri dönmek zorundasınız, bu yüzden cezayı hak etti.”

“Yol tutuş olmaması geçerli bir bahane değil”

Rosberg ayrıca durumu babasıyla da tartıştıklarını ve babasının %60 ceza, %40 cezaya gerek yok dediğini söylüyor.

Keke Rosberg, Vettel’in lastiklerinde çim olduğunu ve piste döndüğünde yol tutuş eksikliği yaşadığını düşünüyor.

“Evet bunu biliyorum, ama ne olmuş? Yine de güvenli şekilde geri dönmelisiniz ve kontrolünü kaybedip güvenli şekilde geri dönmedi. Bu yüzden cezayı hak etti. Bu geçerli bir bahane değil.”

“Ancak tamamen bu tür cezaların berbat olduğuna katılıyorum. Harika yarışlar izlemek istiyoruz ve bu da harika bir yarıştı.”

1 YORUM

  1. Brundle da bu durumda cezaya gerek olduğunu, ancak yine de bu tür cezaların çok kötü olduğunu söylemişti.

    Bu kadar konuşulmasının iki sebebi var;

    1. Bir Ferrari pilotunun başına gelmesi,
    2. Galibiyeti değiştirmesi.

    Roller tersine dönse ve ceza çıkmasa yine tartışılırdı.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]