Rosberg: Ferrari aerodinamide yanlış yöne gitti

2

2016 dünya şampiyonu Nico Rosberg’e göre Ferrari 2019 Formula 1 aracında aerodinamik anlamda yanlış yöne gitti ve bunu düzeltmeleri için çok çalışmaları gerektiğini düşünüyor.

İtalyan takım Mercedes’e göre daha farklı bir yaklaşım ile daha az drag – sürtünme – etkisine sahip olan ön kanadını tasarladı. 2019’da gelen yeni kurallara göre ön kanatlar daha sade hale getirildi ve bu araçların birbirini daha yakından takip edebilmesi için yapıldı.

Bu durum Ferrari için düzlük hızı anlamında kazanç sağlamasında yardımcı oldu ancak Mercedes gibi virajlarda stabil bir halde değil ve bu onların zayıf yönü olarak kalmaya devam ediyor. Mercedes takımı ilk üç yarışta duble yaptı ve bunu başaran takım en son 1992 Williams takımıydı.

YouTube kanalında Çin GP hakkında konuşan eski Mercedes pilotu Nico Rosberg: “Mercedes büyük bir favori. Çok güçlü gözüküyorlar. Ferrari ise zorlanıyor. Ferrari’nin aerodinamik anlamda aracı yanlış yöne götürdüğünü düşünüyorum.”

“Çok az sürtünme etkisine sahipler ve bu virajlar için yeterli downforce üretemiyor. Kaybettikleri zaman buradan geliyor. Bu hızlı tur için en ideal yol değil. Araçlarında yanlış olan nokta tam olarak bu.”

Mercedes Ferrari’nin Bahreyn pistinde düzlüklerde yaklaşık yarım saniye kazandığını ölçmüştü.

Fakat uzun düzlüğü olan Çin’de Mercedes ilk iki sırayı sıralama turlarında aldı ve yarışta Ferrari’den uzakta kolay bir galibiyete ulaştı.

Rosberg’e göre Ferrari aracın arka tarafına downforce anlamında daha fazla yüklendiğini düşünüyor ancak bu durumun yeterli derecede verimli olmadığını belirtiyor.

“Bu hafta sonu biraz daha arka kanat eklemeye çalıştılar ama ihtiyaçları olan büyük arka kanada sahip değiller.”

“Bu durumu geliştirmeleri gerekiyor ancak sadece arka kanat verimli olmalarını sağlamaz. 1:1 oranda geliştirme yapmanız gerekiyor ve downforce için sürtünme etkisini de arttırmanız gerekir.”

“Gidilmesi gereken yön bu değil. Gidilecek nokta ön kanat ve uç plakaları. Şu an odaklanmaları gereken nokta burası. Fakat burası çok çalışmaları gereken nokta. Burası çok fazla zaman alacak ki bu iyi bir şey değil.”

Sezonun bir sonraki yarışı Azerbaycan pistinde ve ilk viraja kadar çok uzun bir düzlüğün olduğu son sektöre sahip.

Fakat pistin kalan kısmı ise çok fazla yavaş viraja sahip ve geleneksel bir sokak pisti halinde.

“Ferrari çok uzun düzlükleri olan pistlerde oldukça güçlü olacaktır. Bakü için tam olarak emin değilim. Kaybedecekleri çok fazla viraj var ve bunu telafi edecekleri uzun düzlüklere sahipler.”

“Yargılamak zor çünkü önde olup olmayacağı bir pist olduğunu bilemiyorum. Bakalım, mevcut konumda Mercedes’i öne koyuyorum, buna Barselona pisti de dahil.”

2 Yorum

  1. Bir pilotun araç gelişiminde ne kadar etkili olabileceğini çok güzel açıklamış.Iste geri bildirim dediklerine küçük bir örnek, bundan sonrası mühendislerin pilottan gelen geri bildirimi iyi anlayıp ona göre plan program yapmasında.

    • Testlerde benim gözlemlediğim kadarıyla aracın önünde yeterli tutuş yoktu.Önden kayan bir araç ve kıvrak değil.Vettel’in isteklerine göre arkası sağlam bir araç yapıldığı söyleniyordu.Arkası sağlam olmuş fakat genel hızı önden verim alınmadığı için düşük.Geçen seneki araca göre tamamen farklı bir yön.

      Bunun tamamen ön kanat tasarımından kaynaklandığını düşünmüyorum.Alfa da ön kanat daha radikal fakat aracın genel konsepti daha merkezde ki Kimi hiç şikayet etmiyor.Onboard görüntülerine göre de Ferrari gibi ağır değil.

      Ferrari aracın arkası ile çok uğraştı, belki de yanlış yöne gittiler.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]