Resmi: Vietnam GP 2020 takviminde olacak

19

Formula 1 ve Vietnam’ın başkenti Hanoi şehri 2020 Nisan’ından sonra şehirde bir Formula 1 yarışı düzenleneceğini açıkladı.

Yeni yarış Liberty Media’nın sahipliğinde açıklanan ilk yeni yarış oldu ve Vietnam GP F1’in Asya bölgesine olan adanmışlığını pekiştiriyor.

Organizatör Vingroup’un yarışlar için çok yıllık bir anlaşma imzaladığı açıklandı.

5565 metrelik cadde pisti 2020’deki yarış için hazır edilecek.

19 Yorum

 1. Yahu ne adanmışlığı… 🙂 Küfür etsen olmuyor. Ulan Azerbaycan’ın Vietnam’ın motorsporları ile ne alakası var… git antartikaya kur penguenler adanmışlık gösterisi yapsın bari.
  Buralar Dubai’nin, Malezya’nın çeyreği bile etmez. Toplasan arapların yarısı kadar bile pilot yoktur buralarda. Ulan çağ geriliğini yaşıyorlar bunlar kalkmış pist yapıyor. Hakeza diğer bir gereksiz sınıfta Türkiye, Rusya, Malezya başı çekenler… Güya üst seri Formula 1… lan F1’in ne işi var buralarda.

  • yazdıklarını takip etmekle birlikte 🙂 bu ülkenin ve milletin genel sıkıntısı bazı durumlarda bazı şeyleri hakir görme kafasında ilerliyor. söylemlerinde haklı olman farklı bir konu tabi ki. temel sorunları veya kompleksleri aşmak gerek ülkecek 🙂

   • Konumun hakir görme ile alakası yok hak, haketme ile Ve yerinde, anlamlı olma ile alakası var. 🙂 Hak etmeyene, hak etmediği ve karşılığını veremeyeceği şeyler için kızarlar.:)
    Düzey ve maksat belliyken hakir yani “aşağı görülen, hor görülen, küçük, önemsiz, zavallı.” desem ne olur demesem ne olur. 🙂
    Konu dışında bu tip coğrafyalar için bu harcamaların coğrafyaların kaderine müdahale dışında, servetlerini heba etme bahsine zaten gelmiyorum.
    Hakeza kompleks, kompleks inşaa ederek aşılmaz kompleksiz insanlar, o kompleksleri dolduracak insanlar yetiştirmeyle aşılır. Bunlar da doğru temeller inşaa ettiğinde kendiliğinden gelir. Formula 1 pisti temel değildir bugünün norm, beklentileri, show’u ile de kaymağıdır. Bizde ve Rusyada da o yüzden pek birşeye yaramadı hani.:) Hani bina yapmakla iş yapıldığını sanan zihin….
    Bir taraftan da dötünde don yok ayağında yeşil kundura derler adama. 🙂
    Hadi biz ve Malezya vs neyse diyorum. Buralarda yerleşmiş bir sanayi var. Bu ülke batının fason üreticilerinden birisi Azerbaycan’ın neyi var yahu.:) Rusya elitizmi halen birşeyleri diriltmeye çalışıyor. Malezya işi kaybetti, birçok şeyleri yıkmaya başladı neden? bırak motorsports çeşitliliğini az buz ellerinde bir sanayi vardı ilerletmeleri gereken onu dahi kaybediyorlar. Eh öyle olunca F1 lükstür.
    Turizm için F1 kadar saçma birşey yok bu başka zaman bunak denilen Bernie’nin getirdiği birşey. Turizm temelli ise şayet o başka birşeydir motorsporlarının zirvesi değil. 🙂 Bana sorsalardı mesela 5 şehre birkaç tane farklı pist mi ist’a 1 tane pist mi?
    ilkini seçerdim kesinlikle diğeri zaten zaman içerisinde kendiliğinden gelir ve belki boş kalmamış, parasının hakkını da vermiş olur. Sen kalk yarım yamalakta olsa olan alanları kapat ist. a pist yaptım diye övün, sonra bedavaya bile dolduramayınca ağla.:) Hakir görme demiştin demi? 😀 Bu arada taze haber antalyaya yeni drag pisti yapılıyor bitmek üzere. Eskisini malca yok etmişlerdi unuttuk. 🙂

    Bu düşüncemde yalnız olmadığımı biliyorum zaten ben kimim ki… İsim hatırlayamayacağım ama buna az da olsa F1 içerisinden insanlar dahi değindi sanki Gerhard Berger gibi aklımda kalmış. Diyenleri dedikleri gibi de bugün ki çıkışın temeli budur; “motorsporları ile ne alakası var”
    Arap kıyasını da sonra ki 3’lü kıyasını da bu yüzden yaptım. Velhasıl otomotiv ve motorsporları temellerinin olmadığı bir alana F1 götürmek mallıktan, para söğüşlemekten başka birşey değil. O 2 saatin öncesi ve sonunda ciddiye alınır bir faidesi yok…
    Bu eleştiriye F1’in köklü avrupa pistlerinden para namına kaçışı da ektir.
    Seri bir dizenin zirvesi olacaksa ancak bu itibarla olabilir.

 2. Bu pisti oluşturmak için çok kafa yormuşlarmıdır acaba biraz aceleye gelmiş sanki düzlükten başka bişey yok ki düzlük hızı olan alır götürür bu yarışı sıkıcı yarışlar çıkar burdan diye tahmin ediyorum

 3. Vizyon başka bir şey. Hoş geldin Vietnam, sen öyle bak Türkiye!

  Her şehre profesyonel karting pisti, her bölgeye İstanbul Park sınıfı bir pist ve bir tane de nordschleife tipi efsane pist vaat ediyorum, bana oy veren yok 😀

  Bu da Vietnam GP’nin ‘şahane’ pistinden sonra Liberty’ye pist önerim: Rezistans GP

   • 2001 yılından bu yana F1 takipçisi olarak Türkiyede eski yıllara nazaran F1 fanatikleri her geçen gün artıyor. Yeni yetişen nesil bu yarışları ciddi anlamda izliyor ve daha iyi analiz edebiliyor. Bence F1 Türkiyeye geri gelmeli ve bizler bunun için bir şeyler yapmalıyız.

    • Bence durum tam tersi…
     Açık yayıncılığın ve alt organizasyonun bulunmadığı ülkelerde yeni seyirciyi nasıl kazanacaksınız?
     Benim görebildiğim artış değil azalma söz konusu. Kaybedilen, yaşlanan eski kitlenin aynı sayıda yerine yenisi gelmiyor bu ülke açısından gelme imkanı da yok zaten. Paralı yayıncılık izleme oranı düşük, etkin internet kullanım oranı da ortada. Liberty’nin 2017 anketine bakıyorum tabi bizi dairi içermesi pek mümkün değil de ortada ciddi bir artış görünmüyor özellikle avrupada kayıpları gösteren ibareler var. Yeni fan akımı oluşmamasından da bunu anlayabilirsiniz halen 10 yılını doldurmuş kişiler en yukarıda. Genç izleyicinin daha online gösterim istiyor oluşu onların daha yaşlı kitleye göre sayı oranını direkt göstermiyor mesela. Mesela bunu dahil ediyorlar ancak özellikle bizim ki gibi 3. Level ülkeler için Codemaster F1 oynayan oranı direkt F1 izleyicisi oranını getirmez, hele pist üzeri izleyeni zaten getirmez. Birçok yayınlara, sitelere ilgisiz oyuncu görebilirsiniz.
     Mesela ben eski dönemin turkiyef1, trf1 ve 1-2 site daha yorum vs sayılarıyla şimdikini kıyasladığımda ilginin artmak yerine büyük kayıp yaşadığını görebiliyorum.
     Bütün bunlar zaten ekonomik kriz içine girmiş bu ülkede geçmişte sağlayamadığın ist.park seyirci oranını sağlayamayacağını rahatlıkla gösterir. Bugün 35 $ neredeyse 200 TL yapıyor nasıl götüreceksiniz insanları piste?
     Herşeyin güllük gülistanlık sanıldığı dönemde dahi sadece ilk 2 yıl bedava biletler ile doluluk sağlanabilmişti bir daha onu da yakalayamadılar.
     Mesela Saran Medya ücretli yayını ne kadar kişinin izlediğini paylaşsa bütün sahne önümüze dökülürdü. Bunun üzerine kaçak ve eng yayın izleyen kitle ülke çapında ancak binlerle ifade edilebilir. Yani 2 tribünü dahi dolduramayabilirsiniz. 🙂
     Aktif yayının 94-95 gibi başladığını ve yarışın 2005 yılı ile 10 yıllık bir zaman zarfında bir pisti biletli müşteri ile doldurulamadığını hatırlatmak isterim. Yani bu işler öyle 1-2 yılda kendiliğinden olmuyor.

     • Analizlerinizi göz önünde bulundurunca söylediklerinize katılmamak mümkün değil. Fakat eski yıllara nazaran, internet ortamı ve sosyal medya sayesinde insanların eline daha fazla kaynak ve izleme oranı olduğu gerçeğini de göz önünde bulundurmak lazım. Takip ettiğim sosyal medya platformlarından bu işe gerçekten meraklı insanların sayısının azımsanmayacak kadar fazla olduğu olduğu kanaatindeyim. Eski yıllarda bu konuları tartışabileceğim kişi sayısı neredeyse yok denecek kadar azdı çevremde. Sosyal medyanın gücünü göstermeye başlamasından sonra bu oranda ciddi derecede artışlar olduğu apaçık ortada. Belki eskiden de bu kadar F1 fanı vardı ya da daha fazlası vardı fakat bu kadar haberdar değildik ya da değildim. Her ne kadar zor da olsa umuyorum ki F1 İstanbul parka yeniden gelir ve izleme şansını yakalarız.

      • Twitter’da falan bulunma arttığı için ilgi artmış gibi görünüyor. Oradaki kalabalık F1’le ilgisi olmayan, diğer sporların yanında ‘şundan da birilerini tutayım da paylaşacak bir şeyim olsun’ tadından çok da ileri gitmiyor. Malum sitedeki yorumcu kalitesi de gelenin de bir halta yaramayacağını gösteriyor.

       Teknik kısma meraklı sayısından anlaşılır bu iş. Gerisi kuru kalabalık. Eskiden çok daha farklıydı.

       Yayınlar paralıya geçtiğinden bu yana rakam olarak beni bile kaybettiler, yeni gelecek olan hiç denk bile gelemeyecek.

      • “sosyal medya sayesinde insanların eline daha fazla kaynak ve izleme oranı olduğu gerçeğini de göz önünde bulundurmak lazım”
       Günayın dediklerine ek olarak şuna eklemek gerekirse. Bu durum etkileşimin değişmesi ve kolaylaşması üzerine bir yanılsamaya sebep olabilir. Doğrudur website ve forumlardan sosyal medya denilen faceb. twitter’a bir kayma var ancak burada gevşeklikte var yani bilgiye kolay erişimden olay örgüsü yani yarış izlemeye ciddi kaynak harcamama… Bu örgüyü sağlayan da tabi haklı olduğun üzere genç kitle. Toplam kitleyi buradan çıkaramayız çünkü öncül asıl geliri pist üzeri izleme oluşturuyordu şimdi bu dijital paralı yayıncılığa kaydı.
       Yalnız gelişmiş ülkeler için dahi 18-20 yaş aralığında ki insanlar F1’in talep ettiği ödemeleri karşılayabilecek durumda değil. Mesela 2 yarışa gitmektense şapka, tişört almayı tercih ediyor olabilirler. Ankette bunu destekleyen ibareler de var. Paralı yayıncılıktan şikayet eden var, bilet gibi fiyatların olması gerektiği aralık yani şikayet oranı var ve yarış sayısının çok ciddi artması ile de birlikte tam sezondan daha az yarış izleyen oranında büyük artış var.
       Mesela tam zıttı olarak da anketin ilk aşamalarında 20-21 yarışın dahi arttırılmasını talep eden bir kitle var. İşte bu bana göre twit. vs kolay akım kitlesi. Bunların hepsinin ödeme yapabileceğine inanamıyorum ve toplam kaç kişiler bilmiyorum analiz yapmak lazım.
       Türkiye de ise durum çok daha net. Bakın türkiye, azerbaycan, rusya gibi ülkelerde pist’i dolduranların ciddiye alınır çoğunluğu turist izleyici bunu da maliyetlerin daha düşük olmasıyla ekseriyetle yapıyorlar. Ekonomik gerçeklikleri ile yerel katılımları bedava ve kampanya biletleri hariç pek yüksek olamaz. Bunları dubai, bahreyn gibi yerlerde de gördük.
       Neden; çünkü geçmişte yarışlar gelirken de sitelerde konuyla ilgisini gösterenlerin toplam sayısı ist.park’a yansımıyordu. Pahalı, uzak gibi bir sürü bahaneler dizenleri gördük bunlar gittim izledim diyenleri mağlup edebilecek düzeydeydi şimdi ise işler çok daha zorken o twitter kullanıcıları piste felan akmaz doğrusu. Tecrübemle sabittir şöyle diyebilirim show ile pisti dolduramadığımızdan da aile, haftasonu eğlencisi kıvamını sağlayamadığımızdan,
       F1 seyirciliği teknik tarafa yani araçları kapsamında birşeyler okuyan, değerlendiren kitlenin dışındakiler F1 yerinde izleme cesaretini gösteremeyecek düzey kişilerdir…
       Bunlar ömrünü kaçak PES oynayarak geçirir ancak Ronalda bir kupa ile geldiğinde seyre gitmezler. 🙂
       Hakeza yine genelliği olmayan ancak değerlendirmede önemli olacak başka bir örnek vereyim. Mobile ve PC’den oynanabilen F1 strateji oyunu oynadım iyice bir zaman, sayfa felan yönettim katılımcıların çok çok azı F1’i oturup seyreden kişilerdi yani F1 izleyicisi değil bunlar. Codemaster F1 örneğini de buna benzer olarak verdim zaten.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]