Resmi: Kubica 8 yıl sonra 2019’da Williams ile geri dönüyor!

6

Williams Formula 1 takımı 2019 sezonunda deneyimli yarış pilotu Robert Kubica ile anlaştığını açıkladı.

2008 Kanada GP galibinin önünde Williams yarış koltuğu veya Ferrari ve Renault’da gelişim pilotluğu seçenekleri vardı.

Polonyalı pilot Formula 1’den uzak kaldığı sekiz yıllık aranın ardından gride Williams takımıyla dönecek.

Kubica, 2011’de Andora rallisinde yarışırken büyük bir kaza geçirmiş ve hayatını kaybetme tehlikesi atlatmıştı. Bu kazada sağ koluna büyük hasar veren Kubica, elini rahat bir şekilde hareket ettiremiyor ve sadece direksiyonu tutmak için kullanabiliyor.

Bu yılın başında gride geri dönmek için büyük bir çaba harcayan eski BMW ve Renault pilotu, yarış koltuğunu Rus Sergey Sirotkin’e kaptırmış ve takımın gelişim pilotu olmaya razı olmuştu.

Polonyalı pilot gelecek sezon için heyecanlı olduğunu belirtti.

“İlk olarak bu zorlu süreçte yanımda olan herkese teşekkür etmek istiyorum. Formula 1 gridine dönmek için zorlu bir yoldan geçtim ama imkansız görünen bir şey artık gerçek. 2019’da Formula 1 gridinde olacağım ve o anı heyecanla bekliyorum.”

“Bu noktaya gelebilmek için uzun bir yoldan geçtim. Ancak bu zorlu yolculuk bu açıklama ile birlikte sona erdi ve yeni maceramız Williams ile birlikte pist üzerinde olacak. Kolay olmayacak ama sıkı çalışma ve adanmanın yanında George ve ben birlikte çalışıp takımı gridde daha yukarıya taşımaya çalışacağız.  Bu yıl biraz zorlu geçti ama çok fazla şey öğrendim ve bana bu fırsatı sundukları için Sir Frank Williams’a ve Claire Willims’a teşekkür etmek istiyorum.”

“Gelecek sezon F1 gridinde olacağım ve bu hayatımdaki en büyük başarılardan biri. Sıkı çalışarak ve takımın motivasyonuna yardımcı olarak iyi şeyler başaracağımıza eminim. Yanımda olan ve bana inanan herkese tekrar teşekkür ediyorum. Artık F1 aracının kokpitinde olacağım ve tekrar yarışmak için sabırsızlanıyorum.”

Williams takım patronu Claire Williams da Kubica’yla yapılan anlaşma sonucunda memnuniyetini dile getirdi.

“2019’da Robert’in, George ile birlikte yarış pilotluğu rolünde olmasından dolayı memnunum. Williams olarak Robert’in başardıklarından dolayı çok etkilendik ve güçlü karakteri ve azminden dolayı fazlasıyla kredisi var.”

6 Yorum

  1. Kubica’nın sponsoru PKN orlen petrol şirketi , Williams’a 10 Milyon € verecekmiş. Ne yalan söyleyeyim Williams beni şaşırttı takıma daha fazla bütçe getiren pilotu seçebilirlerdi. Sergey Sirotkin takıma SMP sayesinde 20 milyon € veriyordu.

  2. Güzel gelişme. Çok başarılı, önlerde olması, ekibine yenilmesi vs de önemli değil.
    Bu kadar ucuz para, basiretsiz, çoluk çocuğun olduğu ortamda güzel gelişme, sunumdur. Modern Aklın yolunu seçmedikleri için ancak Williams’a teşekkür edilir. Malum Kubica’nın dönüşü, sürüşü, imzası, tekrar izlenmesi ile hiç ilgilenmedim. Birşey çıkabileceğini de düşünmedim lakin bunları hissederek yazabiliyorum… 🙂
    Alex Zanardi, Kubica gibilerin tekrar yarışıyor olması başarı öyküsüdür istatistikleri önemsiz hale getirir. Her şeye, tüm yıpranmaya rağmen İnsanın İnsana güveninin göstergesidir.
    Böyle kararlar veren adamları tebrik ederiz…
    Pilot olmak böyle birşeydir birşeylerinizi kaybetseniz de halen ekseriyetten çok yukarıdasınızdır. Birileri onlarla anlaşma yapmamış olsa da bunu biliyoruz.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]