Renault motorların dondurulmasını istiyor

1

Formula 1’in üreticileri 2021’den sonra motorların dondurulması konusunda anlaşabilir, Renault bu konuda bastıran taraf ve bunun takımlara ciddi harcama yararı sağlayacağını söylüyor.

2021’de gelecek yeni kurallarda mevcut motorlar aynı şekilde korunacaklar, ancak gelişim yarışına bir son verilmesi gündemde ve Renault buna destek veren tek üretici değil.

Renault’dan Cyril Abiteboul F1’in geleceğinin ekstra para harcamayı gerektirmeye devam etmesi halinde sporda devam etmeyebileceklerini söyledi.

“Bütçe sınırı ve daha adil para dağıtımı ile birlikte isteklerimizin ikisi karşılandı.”

“Ancak bu bizim için yeterli değil. Eğer Formula 1 bize daha fazla şeye mal olmayacaksa, bu 2021 sonrasında motor gelişimini dondurarak yapılmalı. Sonrasında herkes bir şekilde benzer seviyede olacak.”

Mercedes patronu Toto Wolff de bu fikri belirli şartlar altında kabul edilebilir buluyor.

“Eğer iyi ayarlanmış bir test masasında dört motorun güç ve torkunu %1’lik bölge içinde bulabilirsek, gelişimi durdurmak mantıklı olur.”

Red Bull motorsporu şefi Helmut Marko da Honda’yı temsil ederek bu fikri desteklediklerini açıkladı.

“Motorlar dondurulmalı. Aksi halde harcamalar artmaya devam edecek.”

“Son ondalık zamanı bulmak en pahalısıdır. Gelişimi dondurmakla ne kadar fazla tasarruf edebildiğimizi V8 çağında görmüştük.”

“Şu an sahip olduğumuz bu canavarlarla birlikte, tasarruf etkisi daha da büyük olabilir.”

1 YORUM

  1. Renault VAG’ın yaşadığı kadar olmasa da Nissan ve Mitsubishi kaynaklı bir kriz içinde ve şimdiye kadar kısıtlı da olsa aldıkları bütçede kesintiye gidilebilir.

    V8 dondurma döneminde de geride kalan üreticilere özel olarak gelişim hakkı verilmişti, tekrar yararlanmayı umuyorlar.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]