Renault 2021’den sonra MGU-H’yi rafa kaldırmak istemiyor

1

Renault, 2021’de kaldırılacak olan MGU-H’yi geliştirmeyi bırakmaya hazır olmadığını ima etti.

Egzoz gazından enerji elde etmek için kullanılan MGU-H mevcut güç ünitelerinin kalbi durumunda.

Ancak Renault bu karara karşı olduğunu söyledi. Motor şefi Remi Taffin, şirketin karara rağmen bu teknoloji üzerinde çalışmaya devam edeceğini söyledi.

“Bu güç ünitesini farklı bir yönde geliştirmeye devam etme konusunda iyi görüşmelerimiz oldu. MGU-H’de çok fazla çalışma yaptık. Bu çalışıyor, çok hoş bir parça. Rafa kaldırıp unutacağımız bir şey değil.”

“Diğer projelerimiz var. Formula E’miz var. MGU-H buraya doğrudan dönüştürülemez, ancak yüksek hızlı bir motor. Oldukça özel bir teknoloji. Bunu rafa kaldırmayacağız.”

“İleri gitmek isteriz ve motoru geliştirmekle ilgilenmeye devam ediyoruz. Motorun Formula 1’in büyük bir parçası olduğunu düşünüyoruz.”

“Hepimiz bunu tartışıyoruz, bunu ileri taşımak istiyoruz. Yapmamız gereken biraz iş olduğunu biliyoruz. Bugüne göre bazı değişiklikler olacağını biliyoruz ve bunlarla baş etmek zorundayız.”

“Ancak Renault için en önemli şey FIA ve F1 ile birlikte çalışmak, her şeyi doğru yapmak ve motoru da Formula 1’in önemli bir parçası olarak tutmak.”

Honda’dan Toyoharu Tanabe de MGU-H’yi sevdiklerinden bahsetti.

“MGU-H’yi özleyeceğiz. Böylesi yüksek bir teknoloji ve seri üretim araçlarla da ilgili durumda.”

“Bence biz 2021 için hiçbir şeye karar vermedik. Ancak FIA’nın gösterdiği yöne saygı duyacağız ve diğer üreticilerin kararına da saygı duyacağız. Ancak MGU-H’yi özleyeceğimizi düşünüyoruz.”

Mercedes’in motor şefi Andy Cowell da MGU-H hakkında konuştu.

“MGU-H ses olmaması ve yüksek karmaşıklık yüzünden suçlanıyor. Bunun bir mucize olduğu da söyleniyor. Bunu çalıştırabilen dört teknoloji şirketi var.”

“Güç farkını oluşturmak için yakıt akış hızını artırmalıyız, bu da geri yönde bir adım. Bu ilerleme değil. Yapılan gelişimden geriye doğru bir adım gibi görünüyor.”

“Hepimiz şimdi anti-lag sistemleri geliştirmeye başlayacağız. MGU-H ise en iyi anti-lag sistemlerinden biriydi ve size hız kontrolü sağlıyordu.”

“Bu kaldırıldı ve şimdi muhtemelen egzozda yakıt yakma gibi sistemlerle geleceğiz ve bu da bir mühendis olarak çok da gurur duyulacak bir şey değil.”

“Ancak daha önce söylediğim gibi, bu teknoloji ve eğlence arasındaki bir denge. Bu dengeyi doğru kurmalıyız.”