Renault 2019’da motor farkını kapatabilir

3

Takım patronu Cyril Abiteboul, Renault’nun 2019’da Red Bull’u geçmeye hazır olduğundan emin olmadığını söylerken, motor konusunda farkı kapatabileceklerini söyledi.

Renault, bütçelerinin Mercedes’ten %60 daha az olduğunu kabul etmişti.

“Ancak bütçe sınırı geldiğinde bu handikap gücümüz olacak. Tepedeki rakımların harcama rakamları kabul edilemez. Bu takımları kendilerinden korumamız gerekiyor.”

Abiteboul, 2019’da gerçekçi hedefin üçüncü Red Bull ile aradaki farkı kapatmak olduğunu söyledi.

“Red Bull ve Honda ile neler olacağını bekleyip göreceğiz. Red Bull bize Honda’nın bizden ne kadar iyi olduğunu söylemekten asla yorulmuyor. Ancak Toro Rosso’nun arkamızda olduğunu söylemem gerek.”

Abiteboul, tepedeki takımlarla fark yüzdesinin 1.5 olduğunu söylerken, “Bunu önümüzdeki yıl yarıya düşürmeliyiz” diye ekledi.

“Motor yarışta 15-20 kW [20-26 hp] geride kalıyor. Bazı şartlarda Red Bull şasisi ile birlikte denk olunabiliyor.”

“Sıralamalarda eksikliğimizin 40 kW [52 hp] olduğunu tahmin ediyoruz. Bu ciddi bir fark. Önümüzdeki yıl sıralamalarda bu kadar kaybettiğimizi söylemek istemiyorum.”

“Kış arasında Mercedes ve Ferrari ile olan motor farkını kapatamamamız için hiçbir sebep yok. Şaside ise biraz daha uzun sürecek.”

3 Yorum

 1. Bu HP boş muhabbet halen aynı salaklığı yapıyorlar. Sen 50 bulsan ne olacak adamlar dayanıklı üretim zaman avantajıyla +10, 15 daha açacaklar sen yine o yılı kaybetmiş olurdun. Ki HP ile yarış kazanılmaz, kaybedilmez… Redbul eski devrinde olduğu gibi…
  Renault’nun sorunları sanki sadece güçsüzlükmüş gibi lanse ediliyor. Güçlenirken dayanıklılık, sürülebilirliği, verimlilik, tüketimi korumakta güç tahriğinde temel olgulardır yarış makinesi bunlar GTI mı satıyorsunuz…
  Ulan şu çağda yarış takımlarını dahi otomotivci tipler yönetir olmuş.

  Rakiplerinle rekabet edemeyecek şasi düzeyinle en güçlü üniteye sahip olsan ne olur… Muhtemelen Ferrari’nin daha güçlü anları var ancak sonuç kaç yıldır ortada.

  “%60 daha az olduğunu” kısa zaman vadesi içerisinde yetişmek ve geçmek için en az %65-70 harcaman lazım… Ki denkliğe erişebilesin. Harcayınca da öyle zart diye gelmiyor sonuçlar Toyota, Honda’dan öğrenemediler mi.
  Adamlarda ki zamana yayılmış birikim ve harcamalar. O yüzden de MB’nin daha geniş zamanlı harcadığını (muhtemelen 5 yıl + ) Ferrari çok kısa sürede harcamak zorunda kaldığı için yaklaştı aksi halde rakamsal daha aşağıda kalacaktı.
  Mal adam öyle konuşuyor ki adam sanırsın. 🙂 Hakeza üretici sınıfı için bütçe sınırı kazanılmış birikimi siliyor sanki… Hatta herhangi bir evrim, devrim uygulanmadan geçmiş yatırımlar pergel’in açılmasına sebep oluyor. Bu problem öncelikle üretici sınıfı için geçerlidir. Küçük takımların aralarında ki kendi savaşta varlıklarında daha büyük problemler olduğu için bu durumları önemsiz görüyoruz.
  Evrim’in dahi içeriğine göre olmak üzere hatta kazanılmış tesisleşme, prosedürü 5-7 yıllık devirler şeklinde dev harcama yapmadan sönümlemek zordur. Gerçi bütçe sınırları da altyapıyı kapsayamayacaktır. Zaman sınırlama gibi tesisleşmeye büyük sınırlar getirmeden bütçe sınırlarını da çok aşağıya çekmeden elde edilmiş kaabiliyetleri hemen yok edemezsiniz. O kadar geniş vakitleri varsa kendileri bilir. O zaman erken hayaller üretmeyecekler.
  Bir kere düzeylerinin farkında değiller neredeyse Cosworth’un V10’lar sonrası haline düştüler farketmiyorlar. Laflar durumu örtmüyor. Paraları yok, paket toplama da başarısızlar, yıl/atılım/yenilik bazlı çözüm geliştirmeye çalışıyor durumu kurtarmaya çalışıyorlar, büyük ihtimalle yeterli üretim/tedarikleri yok, idari ve marka yönetimi olarak zayıflar…
  MB, Ferro 20 yıldır iyi ve yenilenir durumda, Renault 10 yıldır kötü durumda. Honda kıyası değil bu işin tamamen yeni, 0’dan bir oluşum o.
  Bir kere Renault psikolojik olarak 2’li ile mücadele etmiyor. Bütünsel baktıklarını düşünüp hedeflerinde garaj takımları felan var.. 🙂 Bu yüzden de Honda’a kaybedecekler yüksek ihtimalle.

 2. Tahmin ettiğim gibi çıktı
  1 Aralık 2018 at 14:55
  Onur, son yarışlarda, yarış içinde 40 kW olduğu na kesinlikle inanmıyorum

  Yanıtla
  bilocan001
  1 Aralık 2018 at 15:02
  Yarış içinde 15~18 kW fark var.onuda şasileriyle telafi ediyorlar

  Yanıtla

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]