Renault 2018’de 2016 tasarımı ERS kullanacak!

19

Renault’nun ERS ile sorunları devam ediyor. Fransız üretici, geçen yıl ortaya çıkan dayanıklılık sorunları nedeniyle 2016’da kullandığı sisteme geri dönmek zorunda kaldı.

BBC Sport’a göre Renault fabrika takımı, Red Bull Racing ve McLaren müşteri takımları bu sezon iki yıllık sistemler kullanacaklar. ERS’nin yeni versiyonu yeni sezon için hazır olabilmiş değil ve planlar yeni sistemi bu yıl kullanmak üzerine.

Tüm bunlar Red Bull Racing’i daha da sinirlendirecek gibi görünüyor. Renault, bu sezon grid cezası alarak daha fazla motor kullanmayı değerlendiriyor ve sezona muhafazakar bir motor yaklaşımında bulunması Red Bull’dan tepki almıştı bile.

Red Bull takım patronu Christian Horner, FIA tarafından müşteri motorları ile fabrika motorlarının tamamen aynı olması yönündeki teknik direktif hakkında konuşmuş ve bu konuda Renault’dan bir şüpheleri olmadığını söylemişti.

19 Yorum

 1. Ne demiştik… Çok da beklentiniz olmasın bu kurum yapısından. Hatta Honda’nın bu işleri becermeye başlayıp Renault’u geçmesi çok daha muhtemeldir…
  Zira Renault’nun hali Honda gibi değil öyle düzeltilebilecek kurum zekasına sahip değil…. Honda çok büyük kurumsal hatalar yapmış olabilir inançla onları düzeltir ve geçte olsa sonuca ulaşır. Dümbük reno da ise öyle bir durum yok….

  O yüzdendir ki bağımsız bir motor tedarikçisi yakın gelecek için şart… Ya Honda ile başarabilirse 3 düzgün üretici göze alınacak (Redbull oraya oynayacak). Ya Redbull için bir tedarikçi gelebilmiş olacak (yeniden test yılları, sürünmeyi göze alacaklar) yada diğerleri bıdı bıdı yaparken en çok parasal gelir oluşturan Redbull’u F1 kaybedecek… Ne güzel olur 🙂 o zaman anlarlar işte Ferrari’nin bıdı bıdıları mı yıkıyormuş sadece…

  Diğer olay eleştirileri çok düşen McLaren-Honda irtibatının düzeyi geliştirmediği ile ilgili… Sanki bu biraz abartılıyor gibi ancak McLaren’in yakın geçmiş düzeyine bakınca da bu yorumlar destek bulmuyor değil yani. Kısacası McLaren berbat yönetilmiş bir şirket o yüzden bu halde ve o yüzden neredeyse kurucusu, büyütücüsü keltoş kafasız Ron bugün başında değil. Artık yeter dediler…. Çapsızca savaşmaya kalktığı herkese karşı kaybetti… Mercedes’le savaşmaya kalktı bugün markanın bünyesinde dahi değil neye yaradı 🙂 Yol ürünleri gibi Honda ile büyük safiyane inanç üretti ve ayrıldı. Kendisine çeki düzen verip durmaktan bıkmıyor ama iyileşemiyorda bir türlü. Geyikledik birkaç kere McLaren, TAG gibi bir inanç, destek devini kaybetmiş bir ahmaktır açıkçası ve bu da Ron’un ürünü… Ve bugün McLaren, Ron’a göre bile oldukça niteliksiz sadece zengin insanların elinde. Şayet tüm varlıkları TAG bünyesinde olabilmiş olsaydı bundan çok daha iyi bir gelecek olabilirdi. Bunu şöyle düşünebilirsiniz çok uygun örnek değil ama Ferrari’nin saçmalayıp, kavga edip Fiat desteğini kaybetmesi ve bir daha batması gibi. 🙂
  Zira zamanında zor durumda olduğu halde Ford’a kafa tutan Ferrari nasıl Fiat mülkü haline geldi finansal olarak batık olduğu için…
  En yüksek adetlerle üretilmiş F40 ve F355 tamamen Fiat’ın paraları ile mümkün olmuştu. İşte bugün o yüzden Piero’nun o kadarcık hissesi var… fazla bile.
  Buraya nerden geldik yav 🙂 ha kurumlarda ki Cyril ve Ron gibi kafasızlara ısrar etmenin sonuçlarından geldik. 🙂 bunlara dangalak diyecem sevenlerine ayıp olacak… dedim bile. 😀

  • group ceo’su carlos ghosn gibi bir adam, mitsubishi motorsu bile bünyelerine kattılar, f1’e 3 kuruş para harcamaya çekiniyorlar. üstelik cyril gibi bir dangalağı hala tutuyorlar ya. reno taraftarı olmak zor iş, hep bir eziklik duygusu sinir stres 🙂

   • Mitsubishi Motors ve Chrysler firmalarını Mercedes adam edemedi.Sadece CHRsyler yüz milyar EUR zarara yol açtı.En son onlar sattıktan sonra bedavaya Fiata verdiler.
    Mitsubishi yakıt depoları sorunlu araçları bilerek piyasaya verdiğini itiraf etmişti on yıl kadar önce.Yakınlarda benzer bir skandalla gündeme gelmişti.
    Nissan hesapsız Arge masrafları için aldığı krediler yüzünden batışa gelince Renoya devredildi.Tonla SUV modeli vardı.

    • Mercedes Chrysler’i kendi de batmaya başlayınca sattı. Chrysler marka arabamda sorun çıkaran kısımlar nedense hep Daimler üretimi olanlardı 🙂 (kaldı ki amerikan benzin motorlu olanı dünyanın en az arıza yapan aracı seçilmişti.)

     • Hemi motoru tekrar üretme kararı alan adam şu an Holdingin başında.Jurgen Scremp dünya bir numarası olmak istiyordu.Milyarlarca dolar akıttılar.En son yüzde seksenini on milyara Cerberus diye bir firmaya satıldı.Sonra Fiata bedavaya gitti.
      Aynı dönemde Bmw Rover macerasına girdi.Firmayı bir dolara mı satmışlardı.Yedi.milyarlık zarardan aonra.
      Ceo hırsı Porcheyi vwnin eline düşürdü.Yılda beş milyar kar eden firmaydı.Vwyi ele geçiricem diye aldığı borçlar tam tersi etki yaptı.
      Ana konuya gelirsek Reno üç motorun olduğu bir sezonda risk almak istememiş.Bu gayet doğal.Yolda kalmanın maliyeti büyük.

        • Adamı karısı bile boşadı görüşemiyoruz diye.Firmayı Sırçabıyık toparladı.Mtuyu bile sattılar.Sonra toparlandı firma.Şimdi F1de en çok gıcık olunan marka.Ben bile kıl oluyorum.Kaç yarışta uyuyakaldım bilmiyom.Tabii bu gazozcularla başladı…

 2. 2017 başında sorunu farkettiklerinden bu yana, 1 senedir mgu-k üzerinde çalışıyorlar ve hala sorunu çözemediler. Şimdi eskilere bakınca çok kısa sürede sıfırdan ünite tasarlayanlar vardı ya da 1 senede çok büyük değişimler geçirebiliyorlardı. Nasıl olur da 2 seneden uzun bir süre bir elektrik motoru üzerinde çalışıp ortaya “çalışan” bir motor çıkaramıyorlar?

  • Renonun dandikliği işte. + Ferrari’ninde.. + elektriği bu işe sokmanında dandikliği bunları doğuruyor.. Bunu tek başarabilen her şeyiyle üreten tasarlayan Mercedes. İşte o yüzden Renault ve Ferrari’nin Mercedesle aynı kafada olmasına anlam veremiyoruz. MGUH’nin gidişine karşı çıkan, Mercedes’in ekmeğine yağ sürer. Bu spordan bu şey gitmeli. Ayrıca ERS diyip geçme bugün xtrabitlede konuştuk.

   ” 2014 başında Renault motorunda dandik yazılım sorunları vardı, turbo osilasyonu gibi. onları yazılımla Red Bull çözdü. Onlar da olmasa Renault da Honda olacaktı. Ferrari de üniversitenin birine vermiş ERS stratejisi araştırmasını. Elektrikleri Magneti Marelli üretiyor ama onların da bu konuda yazılım tecrübesi yok. KERS gibi değil çünkü. Galiba Renault’da Magneti’den alıyordu donanımı.

   ERS sistemi düşünüldüğü kadar basit değil. turbonun boyutu, MGU-H’nin boyutu, MGU-K’nın verimi falan birbirine bağlı. Sezon ortasında daha iyi güç üretebilen bir MGU-K buldun diyelim, çıkar piste çuvallarsın. Çünkü MGU-H ve turbo bunu besleyemez ve düzen bozulur. Eldekilerin performansına göre her şeyi aynı anda tasarlaman, kullanacağın her şeyin limitini bilmen gerekiyor. 4 bilinmeyenli denklem yani. Gerçek anlamda hibrid böyle bir şey işte. şakası yok. Mesela motorda daha fazla güç bul, ERS’yi buna göre ayarlamazsan denge yine değişiyor. ”

  • Çünkü konu aşağıda geçtiği üzere MGU denilen döner faz motorlardan ibaret değil.

   Avamca şöyle örnekleyelim. Bir takım yani bir araya gelmiş uzman insanlar topluluğunun milyon km’lerce yol alabilecek bir Fiat Punto ortaya çıkarması mümkün değildir (5 eksen CNC tezgahı gibi oysa evde 3D printer üretilebiliyor) oysa bir araya gelmiş bir takım mekanik herşeyi oradan buradan alıp Tesla gibi bir elektronik araç ortaya koyabilmesi oldukça mümkündür (ki yapılıyor da). Lakin burada da sadece yazılım temelinde dahi bir birikim, deneyim zamanı gerekiyor (işte sadece autonom driving değil Tesla, Fisker, Rimac gibi küçücük firmaların farkı da budur). Özel kanalize olma ve uğraşarak çözümleyebiliyorsunuz çünkü enerji akım dünyası halen deneyim, tecrübe üretebileceğiniz boş alanlar içeriyor.
   İşte bu alanı görece daha fazla dolduran da Daimler ile birlikte Mercedes Benz ikilisi +Bosch veya bilmediğimiz başkalarının bileşkesidir.
   Nasıl ki Toyota gibi hybrid alanda engin tecrübeye sahip bir dev, bir alanda kendisini yetersiz görüyor BMW Arge takımına başvuruyorsa mevcutta da Mercedes ile çalışan kazanıyor.

   Böylece birileri işin Infiniti cart curt marka çakmaktan ibaret olmadığını tekrar görüyor.
   Rimac denilen küçücük genç bir adama ait şahıs şirketi Adrian Newey, Aston Martin gibi bir devle nasıl anlaşma imzalayabiliyor çünkü 7-8 yılını hobi ile başlamak üzere o alana kanalize etmiş, piyasada pek varlıkları olmayan bir nevi production icatlara ulaşmış biri… software ve card controller aşamalarında elinde birikim olan biri. Induction, reduction, driveability vs üzerine uzmanlık kolu elektronik olan Günay daha anlıyor ve iyi anlatıyor bunları…
   Akla gelince şöyle diyim durum mevcutta belki değişmiştir bilemiyorum geçen yıl ProjectOne sunulduğu dönemlerde MGU larda vs geçen sadece elektrik motorları ile ilgili global bir tarama yapmıştım mercedesin bende bu spec var dediğine nispetle bir tane bile başka bir alternatif üretici bulamamıştım. Yarış sanayisinde mevcut tedarik edenler, ileri üretim yapıyoruz diyenler dahi oldukça gerideydi.
   https://www.mts.com/cs/groups/public/documents/library/mts_4016128.pdf
   https://www.mclaren.com/appliedtechnologies/products/item/e-motor-120kw-130nm/
   Düşününce bu sadece MG yada EM yani çok da derinlemesine birşey değil. Asıl MCU vs denilen controller unit’lerde fark oluşturuluyor.
   Yani satmıyor olabilir ama Magneti’nin rakip olabilen şeyler olmayabilir… Zaten Ferrari’nin saçmaladığı şeylerde bu. Şampiyonayı bir group alt firman gelişsin diye kullanmak ancak Ford, GM, VW kafasında olan birşey….
   Mesela yine oldukça iyi bir ECU tedarikçisi (performans yol dünyasına) satıcısı olan McLaren bu konuda hazır ünit bazında iyi durumda çünkü elinde oturmuş yazılım birikimi mevcut. İş kontrol kartından ibaret değil. OS, CRM yazmak zordur, yıllar ister…

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]