Red Bull’dan kovulan Kvyat için sezon zor geçmiş

0

Sezon ortasında Red Bull’un aldığı şok bir kararla Toro Rosso’ya gönderilen Kvyat sezonu adeta bir hayatta kalma mücadelesi olarak değerlendiriyor.

2015 sezonunda puan tablosunda Ricciardo’yu geride bırakan Rus pilot 2016 sezonu içinde umut vadediyordu. Sezonun 3. yarışı olan Çin Gp’sinde podyuma çıkmayı başaran Kvyat için sezonun devamı ne yazık ki bu şekilde devam etmedi. Art arda karıştığı kazalar ve Toro Rosso’da uçmaya başlayan genç Hollandalının bulunması belki de Kvyat’ı koltuğundan etti.

Rusya yarışında ilk iki virajda 2 kez Vettel ile temas yaşayan Kvyat bu yarışın ardından Toro Rosso koltuğuna gönderilmiş ve yerine gelen Verstappen ise sezonun bir sonraki yarışı İspanya’da dramatik Mercedes teması ile birlikte kazanmayı başarmıştı.

Sezon sonu yaptığı açıklamalarda Kvyat Red Bull’dan kovulmasının Formula 1’deki geleceğini tehlikeye atabileceğini düşündüğünü ve sezonun geri kalanının oldukça gergin geçtiğini söylüyor.

“Her ne kadar bu sezonu geride bırakıp hatırlamak istemesem de kariyerimde acı bir tecrübe olarak sürekli aklımın bir köşesinde bulunacak.”

“Kariyerime devam edebilmek adına mücadele etmem gereken bir sezondu. Gridteki sürücülerin hiç birinin yaşamak istemeyeceği bir sezondu.”

“Bu sporu ve yarışmayı seviyorum. Eğer sezon sona ermeyecekmiş gibi geliyorsa gerçekten zorlayıcı bir sezondur.”

“Çevremdeki inanılmaz insanlardan ve kendimden oldukça fazla şey öğrendim. Kendimi geliştirebilmek adına yeni mühendisler işe aldık oldukça destekleyiciydiler.”

Sezonu Sainz’ın ardında tamamlaması hakkında da konuşan Kvyat : “Red Bull sonrası performansımda büyük bir düşüş oldu çünkü çevremde neler olup bittiği hakkında hiç bir fikrim yoktu. Yaşananlardan sonra geri dönmek oldukça zor oldu ancak elimden gelen her şeyi verip bunu başardım. Bana destek olup yanımda bulunan insanların tamamına minnettarım. Önümüzdeki yıl mücadele etmeye devam edeceğim. Elimde iyi bir fırsat var ve buna sahip olduğum için minnettarım.”

 

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]