Red Bull: Yağ yakma F1’in çevreci imajına aykırı

2

Red Bull Racing takım patronu Christian Horner, FIA’nın yağ yakma konusunda daha sıkı olması gerektiğini söylerken, bunun Formula 1’in çevreci duruşuna aykırı olduğuna inanıyor.

Yağ yakma tüm sezon boyunca bir sorun oldu ve FIA takımların bu şekilde güç kazanmasının önüne geçmek için sıkı çalışıyor.

Önümüzdeki yıldan itibaren motorların 100 km’de 0.6 litreden fazla yağ tüketmesine izin verilmeyecek, ancak McLaren Japonya GP hafta sonunda bunun bile fazla olduğunu söylemişti.

Renault’nun da yağ yakmayı Ferrari ve Mercedes kadar kullandığı biliniyor, Horner bu durumda F1’in turbo hibridlerinin neden verimsiz bir şekilde yağ yakmasına izin verildiğini sorguluyor.

“Bir yarışta 4 kg yağ yakmak, neredeyse bir dizel motoru. Bu, çevreye duyarlı hibrid formula’nın konseptine aykırı.”

“Bence gerçekte doğru şekilde engellemesini görmek daha gerçekçi olur, belirsizliği kaldırın.”

“Diğer takımların da yağ yakma konusunda üzgün olduklarını biliyorum, özellikle de sıralamalarda.”

McLaren yarış direktörü Eric Boullier FIA’nın yağ yakma konusunda daha sıkı olması gerektiğini söyledi.

“FIA ve Charlie’nin [Whiting] bu kural açığını kapatmak için çok sıkı çalışıyor, çünkü FIA kurallarında yağ konusunda açık bir takımlama yok, ancak bunun yeterli olup olmayacağını bilmiyorum.”

“Aynı zamanda bu yağ tüketimini de engellememiz gerekiyor, bu da önümüzdeki yıl kapatılacak. Bence kısıtlamalar bugün olandan daha yüksek olmalı.”

2 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]