Red Bull ve Force India Halo’ya karşı

0

FIA Halo sistemini 2017’de zorunlu kılmak için güvenlik gerekçesine dayanabilir veya bir sezon ertelemeyi düşünebilir.

FIA Halo’nun son testlerinin ardından sistemin 2017’ye hazır olduğunu düşünüyor.

Ferrari’nin sezon öncesinde test ettiği sistem Silverstone’da daha hafif titanyum’dan yapılmış yeni haliyle denendi ve ağırlık olarak çok avantajlı.

Sebastian Vettel sezon öncesinde görüş açısından sorun olmadığını söylemişti ancak Silverstone’da tekrar denedikten sonra sistemin görüş açısından bazı alanlarda sorun çıkarabileceğinden şikayet etti.

Takımlar ise henüz bu sisteme sıcak bakmıyorlar. Sistemi ilk kez test eden Red Bull FIA’nın Halo konusunda bir oyleme yapması durumunda açıkça ret oyu kullanacaklarını söyledi.

Halo’nun 2017’de spora girmesi için Strateji Grubu ve F1 Komisyonu’nda yer alan tüm üyelerin evet oyu vermesi gerekiyor.

Vettel Cuma günü yaptığı testin ardından şöyle konuştu:

“Ön taraftaki görüş iyi, çünkü sadece bir kurulum turuydu ve günün ilk turuydu. Tüm görüş iyi. Açıkçası ortada bir şey var ancak asıl üst kısımda çok kayıp var. Sürüş yaparken gökyüzüne bakmıyoruz ancak sistemle daha fazla sürüş yapmamız lazım.”

“Sistemin ne için yapıldığı ve ne yapması gerektiği ortada. Her koşulda güvenli olan bir şey olduğunu garantilemeliyiz. Hiçbir şeyden ödün vermemeliyiz.”

Christian Horner ise: “Kişisel olarak Halo’yu desteklemiyorum. İlgilenmek istediğimiz sorun için kötü ve çirkin bir çözüm.”

“Daha farklı sonuçlar doğurabilecek bir şeyi aceleye getirmektense daha iyi bir şey için daha fazla araştırma yapılmasını tercih ederim. Şu anda Halo lehine asla oy kullanmam.”

Force India’dan Bob Fernley de Halo konusunda acele edilmemesi gerektiğini düşünüyor.

“Çok aceleci hareket edildiğini düşünüyorum. Halo’yu anlayabilmek için daha fazla çalışma yapmamız gerekiyor.”

“Bir sorunu çözerken başka sorunlar yaratmamalıyız ki bunun olacağını düşünüyorum.”

“Zamanımızı doğru çözümü araştırmaya ayırıp sonra kullanmamız gerektiğini düşünüyorum. Böyle bir durumda aceleci davranamayız.”

FIA Halo’yu spora sokmayı güvenlik gerekçesine dayandırarak zorunlu kılabilir, bunu yapmazsa Strateji Grubu oylamasında Red Bull’un olumsuz oy kullanması Halo’nun spora girmemesi için yeterli olacak.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]