Pirelli yarışları iki pit stoplu yapmaya çalışıyor

0

Formula 1 lastik tedarikçisi Pirelli takımların yarışlarda farklı stratejiler üretmeleri üzerine çalıştıklarını söyledi.

Pirelli yarışlarda en az bir pit stop yapılarak farklı tür lastik kullanılmasını sağlamakta. Mario Isola ise F1 lastiklerinin yapısını değiştirerek daha farklı stratejiler oluşturmak istediğini söyledi.

“Belki tek pit stop stratejisi en hızlısıymış gibi gözükebilir.”

“Kağıt üzerinde en hızlısı değil. Eğer rakamlara bakar ya da simüle ederseniz iki ve üç pit stop aynı hıza sahip. Fakat iki ve üç pit stopluk stratejilerin ardından herkesin tek pit yapmak istediğini öğrendik. Çünkü bu durum daha az riskli; daha az geçiş, daha az trafik.”

“Bu yüzden hamur tipini seçerken iki pit stop hedefiyle seçtik. İki pitin tek pitten beş saniye hızlı olacağı şekilde bu stratejiyi seçtik. Fakat beş saniyenin yetersiz olduğunu öğrendik ve beş saniye ile hala tek piti seçtiklerini gördük. Şimdi hangi farkın gerçek fark olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Bu fark muhtemelen sekiz ile on saniye arasında.”

“Lastikleri değiştirirken simülasyonda çalışıyoruz çünkü pite geldiğiniz zaman bu genellikle sıralamadaki yerinizi gösteriyor. Bu sadece yarış içerisinde yapılan matematiksel hesap değil. Daha karışık. Son pitinizi yaptıktan sonra pist üzerinde kazanmanız gereken pozisyonları tur sayısına bölmeniz gerekiyor.”

“Bu yüzden oldukça karışık ve doğru rakamları bulacağımız sonuçlar için takımlarla birlikte çalışıyoruz.”

“Kolay değil ve bu sistemin en iyi seviyeye çıkması için çalışmaya devam ediyoruz. Bu iyi bir sistem. Eğer sistemde bir sorun yoksa onlara durumu değiştirmemiz gerekmediğini söylerim.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]