Pirelli Mercedes’in baskınlığının 2019 lastiklerinden kaynaklandığını reddediyor

2

Pirelli’den Mario Isola, Mercedes’in bu sezon şimdiye kadar sekiz yarış kazanarak baskın olmasının İtalyan takımın bu sezon için getirdiği ince hamurlu lastiklerden kaynaklanmadığını söyledi.

Geçen yıl yaşanan aşırı ısınma ve soyulma sorunları ile başa çıkmak isteyen Pirelli bu sezon geçen sene bazı yarışlarda kullanılan ince hamurlu bir lastik yapısı tercih etti.

Bu değişiklik ise Mercedes’in W10 aracına oldukça iyi bir uyum gösterdi ve Avusturya’da takımlar geçen yılın lastiklerine dönülmesi yönünde başarısız bir oylama yaptılar.

Isola ise hamur kalınlığının bu yıl değişen tek şey olmadığını, Mercedes’in güçlü olmasının sebebinin şaside rakiplerine göre daha iyi bir iş yapmış olması olduğunu söyledi.

“Elbette Mercedes’in çok hızlı olduğunu biliyoruz. Ancak bir anlığına Mercedes’i unutun. McLaren hakkında ne söyleyebiliriz? Toro Rosso, Renault bazen hızlı olabiliyor. Yani lastikleri anlayabilmiş diğer takımlar da var.”

“Önceki yıllara geri dönüp bakarsanız, sezonun başında her zaman lastikleri diğerlerinden daha iyi anlayan bazı takımlar oluyor.”

“Bazen bu Mercedes, bazen Red Bull, Ferrari veya diğer takımlar.”

Isola, geçen yılın ince hamurlu lastik kullanılan üç yarışının (Barselona, Paul Ricard, Silverstone) açıkça Mercedes’e yaradığı söylemlerine cevap verdi.

“Barselona’da Mercedes’in baskın olduğu bir yarışımız oldu. Ancak sonrasında sezon içi testi oldu ve Sebastian Vettel iki lastiği de test etti ve yorumu ince hamurlu lastiğin daha iyi olduğu yönündeydi. Bu onun sözleri, benim değil.”

“Yani, Barselona’da ince hamurlu lastiğin daha iyi olduğu açıktı, Mercedes hakkında konuşmuyorum.”

“Paul Ricard’da bir aracın diğerinden açıkça hızlı olduğu bir durum görmedik. Silverstone’da yarışı Mercedes kazanmadı.”

“Yani ince hamurlu lastiğin bir araca açık bir avantaj verdiğini söylemek zor.”

2 Yorum

  1. İtalyanlar utanmasalar Pirelli’yi vatan haini ilan edecekler.

    2017 başında, 2018 başında Mercedes ve daha bir çok takım lastikleri çalıştıramadı, Ferrari genel olarak bu konuda çok iyiydi. Kimsenin sesi çıktı mı? Adamlar dişlerini sıktı, Kanada civarında aracı topladılar.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]