Pirelli: Lastikleri değiştirmeseydik Barselona yarışı piyango olurdu

22

Pirelli’den Mario Isola lastikleri değiştirmemeleri durumunda İspanya GP’nin bir piyango olacağını söyledi.

Testlerde görülen soyulma sorunlarının ardından lastik hamuru kalınlığı 0.4 mm inceltildi ve Fransa ve İngiltere GP’de de aynı lastiklerin kullanılacağı açıklanmıştı.

“Tüm araçların yüksek seviyede soyulma sorunu yaşaması gerçekleşirse yarış değil piyango izlerdiniz. Bu doğru yaklaşım değildir ve tek tedarikçi olarak herkese piste uygun olan, güvenli ve aynı ürünü sunmak zorundayız.”

“Hamur kalınlığındaki küçük bir modifikasyonun farklı araçların performans dengesini değiştirdiğini düşünmüyorum.”

“Hamur ve yapı tamamen aynıydı. Fark ise kalınlıkta. Teknik yönden açıklamak zor, çünkü Süper Yumuşak’ların yarışta kullanılmama sebebi çok yumuşak olması değil, diğer yönden sorun vardı.”

Isola bu değişikliğin takımların gözetiminde yapıldığının altını çizdi ve Ferrari’nin de testlerdeki soyulma sorununu anladığını söyledi.

“Neden bu soyulma sorunu olduğunu araştırdık ve pist yüzeyinin etkili olduğundan emin olmak istedik. Yeni araçlar da bu soruna neden olabilirdi ve bunu ancak Melbourne’de görebilirdik.”

“Melbourne’de her şeyin normal olduğunu gördük ve tüm takımlardan fikirlerini istedim. Bundan sonra Pirelli’de her şeyi değerlendirdik ve FIA’ya böyle bir değişiklik istediğimizi anlattığımız bir rapor sunduk.”

Isola değişikliğin Mercedes’e yardım etmek için yapıldığı söylentilerini reddetti.

“Böyle bir şeyi asla yapmayız. Tüm büyük üreticilerle birlikte çalışıyoruz, sadece F1’dekilerle değil, neden birisine böyle bir avantaj verelim ki?”

22 Yorum

    • Vettel bugün testlerde önceden kullanılan Pirelli’nin yapısını değiştirmedi lastiği test etmiş, Pirelli’yi haklı bulmuş. Eğer lastiğin yapısı değiştirilmeseydi daha kötü sonuçlar elde edilirdi demiş.
      Fotoğraftaki : yapısı değiştirilmemiş lastik

    • Ağlayanlar ortada. Değişikliğe bile ses çıkarmamış Ferrari. Yalan beyan üzerine cevap hakkını kullanıyorlar. Sporun en şikayetçi takımlarını tarih biliyor.

      Ferrariye avantaj sağlayan lastikler? Çalışıp başarmışlar birşeyleri. İçeriden bilgiler alarak veya gizli lastik testleri yaparak, yasak süspansiyonla lastiklerini çalıştıranlar bizler değiliz.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]