Pirelli: İki pit stop zorunluluğu doğru yol olmayabilir

0

Pirelli şefi Mario Isola’ya göre yarışlara getirilecek iki pit zorunluluğu heyecanı arttırmak için yeterli bir yöntem değil.

2018 sezonunda takımlar lastik kullanımlarını iyileştirdiler ve lastik ömrünü arttırarak yarışları tek pit stopla tamamlamayı başardılar. Ardından yarışlar taraftarlar tarafından öngörülebilir hale geldi ve değişiklik çağrısında bulundular.

Isola 2019 için düşünülen zorunlu iki pit olayı ile ilgili olarak: “Kurallarla birlikte iki zorunlu pit yapmak istiyorlar. Fakat bunun doğru çözüm olduğunu düşünmüyorum, bütün araçların aynı turda durma gibi bir riski bulunmakta.”

Pirelli 2019 sezonuna yedi lastik hamuru yerie beş kuru lastik hamuruyla gidiyor. Isola ayrıca yarışa ilk on sıradan başlayan araçların Q2’de kullandıkları lastiklerle başlama kuralıyla ilgili olarak da görüştüklerini belirtti.

Pirelli F1 için uzun vadede birliktelik düşünüyor ve 2023 sezonuna kadar tedarikçi olarak kalmak istiyor. Isola 2019 sezonunda ise lastiklerin daha dayanıklı hale gelmesini ve yarış içerisinde pilotların daha fazla zorlamasına izin verilecek şekilde olmasını istediklerini belirtti.

“Tek pit olacak ise daha muhafazakar bir tutum içerisinde olmayı düşünüyoruz. Bu noktada pilotlara daha stabil lastikler vermek ve onların pist üzerinde daha çok zorladıklarını görmek daha iyi bir durum.”

“Üretim aşamasında bir iyileştirme yaptık. Aşırı ısınmayı ortadan kaldırmak için farklı hamurlarımız bulunmakta. Ancak aşırı ısınma ile ilgili bir aracı takip ederken buna engel olamıyorsunuz ve aynı zamanda downforce kaybınız devam ediyor.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]