Pirelli: F1’in sorunları için sadece lastikleri suçlayamazsınız

1

Pirelli’den Mario Isola, Formula 1’in son dönemde artan sorunları için sadece lastikleri suçlamanın doğru olmadığını söyledi.

F1’de 2011 yılından bu yana Pirelli’nin lastikleri kullanılıyor ve İtalyan üretici seriye girdiğinden itibaren F1 yönetiminin isteğine göre daha fazla aşınan lastikler üretiyor.

Sürücüler bu lastiklerin çabuk aşınmasından dolayı yeterince zorlayamıyorlar ve genelde yarış boyunca düşük bir tempoda sürüyorlar.

Takımlar fazladan bir pit stop yapmanın daha fazla yarış zamanı kaybettirecek olmasından dolayı lastikleri koruyup tek pit stop yapmaya çalışıyor. Bu yılın en büyük sorunlarının başında bu geliyor.

Konu hakkında konuşan Isola: “Bir pit stop yapmanın bedeli 21 veya 22 saniye. Takımlar bu sorunla karşı karşıya kaldıkları için sürücülerini yavaşlatmayı tercih ediyor.”

“Sadece lastikleri suçlamak doğru değil. Motorla ve yakıt tüketimiyle ilgili pek çok kısıtlama var. Ben olsam, sürücülerin mümkün olduğunda zorlamasını isterdim.”

1 YORUM

 1. Şahsen hiçbir zaman suçlamadık.. önemli ana bileşen olmasıyla birlikte lastikler bir kaynak değil bir sonuçtu sadece, el değdiğince de anlatmaya çalıştık. Pist kauçukla dolduğunda bile ana sorun lastikler değildi…
  Ancaaaak tanıtım, otomotiv çıkarı adına koca koca lastikleri isterseniz biz de savunmayı bırakır suçlamaya geçeriz 🙂
  Bunlar finanscıların öncül eline değen şeyler değildir ancak anketlerde görülür ki değindiğim o da değil. Finanscılar gücü o kadar da iyi okuyamaz, yaşamla deneyimlidir.
  Markalar hareketleriyle çok zaman arkasında ki kullanıcı, yorumcu desteğini kaybederler. Apple, Microsoft, Nokia, Sony, Intel de şimdi ve öncesinde olanda budur. Bunu algılayıp revize ederlerse bu isimsiz çok sonradan ele değen güç ile ayakta kalırlar aksi halde yokluğa doğru yelken açarlar…

  Hep dediğim Ferrari’e karşı inanç ve yorum gücü kaybolduğunda sadece butik bir üretici olurlar herhangi birinden farkları kalmayacaktır. Yeni MPower Clubber, Alfisti pek bulamazsınız mesela.
  Bu güçleri kaybetmek kolay oluşturmak çok zordur. Tabi Pirelli’nin böyle bir gücü henüz yok ancak zaman şart idi… Yoksa gerçekte tekel de olsa biz F1’e tedarik ediyoruz, F1’de yarışıyoruz lan… hiçbir şeye yarayan birşey değildir söyleyelim. Hepi topu 5 tane fazladan ürün satmakla hiçbir marka dönmez.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]