Pirelli 2020/2021 için daha geniş çalışma aralığı olan lastikler hazırlayacak

1

Pirelli’den Mario Isola, İtalyan üreticinin bu sezon yaşanan lastikleri çalıştırma sorununa bir çözüm bulmaya çalışacağını söyledi.

Isola takımların neden lastiklerin ideal çalışma sıcaklığını bulmakta zorluk çektiklerini anlamaya çalıştıklarını söyledi.

Haas takım patronu Günther Steiner bu lastikleri kullanamadıklarını söylemişti.

“Bu araçları geliştirmeye milyonlar harcıyoruz ve lastik aralığından çıktıklarında hiçbir yere gidemiyorlar. Sadece Pirelli’yi suçlanıyorum, kendimizi de suçluyorum. ancak genel olarak doğru olan şey bu değil. Yarıştan sonra aramızda ‘sizin lastikleriniz çalıştı mı?’ şeklinde konuşmamalıyız.”

Isola ise lastiklerin çalışma aralıklarının kış arasında değiştiğini düşünmüyor.

“Çalışma aralığının genişliğine bakarsak, bu yıl daha dar olduğu yönünde bazı yorumlar duydum, bunu doğrulaması da zor.”

Isola C3 ve C4 lastiklerin geçen sezonki aynı yumuşak ve ultra yumuşak lastikler olduğunu söylerken, C5’in de geçen seneki hiper yumuşak hamura çok benzer olduğunun altını çizdi.

“Daha dar olduğunu söyleyebileceğimiz bir yer olduğunu düşünmüyorum. Elbette çalışma aralığı hamurun bir fonksiyonu, yani aynı hamur varken aynı çalışma aralığımız olur.”

“Bakü’ye baktığımızda eskiden hiper ile yaşanan lastik bozulmasının C5’te büyük oranda azaltıldığını gördük.”

Ancak bu yıl lastiklerin hamur kalınlıkları değişti. Takımların şikayetleri sonrasında C1 ve C2 hamurları bu yıl daha yumuşak hale getirildi.

“Elbette takımlardan gelen yorumları dikkate alacağım. Çalışma aralığı dar veya değil, sadece daha geniş bir çalışma aralığı istiyorlar.”

“Elbette 2020 için yeni lastikler tasarlıyoruz, aynı zamanda 2021’de de lastik battaniyelerini kaldırma planı var. Hamurları tasarlama yaklaşımımızı değiştiriyoruz.”

“2020’de test edilmesi için yeni bir şey olup olmayacağına karar vereceğiz, aynı zamanda 2021 için de böyle olacak.”

1 YORUM

  1. Bu lastik ısıtamama, aşırı ısıtma gibi sorunlar eskiden bu yana vardı. Ancak o zamanlar çok daha fazla değişken olduğu için arada kaynıyordu. Takımlar son10 senedir uçan kuşa göz diktikleri için lastik de çok daha büyük bir sorun olarak görünüyor. Pirelli de buna tüy dikiyor.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]