Pirelli 2019’da daha sert hamurlara yönelebilir

0

Pirelli’ye göre 2019 sezonunda yapılacak yarışlarda daha sert lastiklerin seçilmesi ile pilotlar yarış içerisinde daha fazla zorlama şansına sahip olabilir.

Pirelli 2018 sezonunda genellikle daha yumuşak lastikleri götürmeyi tercih etmişti ve yumuşak lastiklerin arasına hiper yumuşak setini eklemişti. Bunu eklemenin amacı takımların iki ve üç pit stop denemeleriydi.

Ancak takımlar tek pit stop yapmış ve lastik ömrünü kullanabilecekleri maksimuma çıkartarak yarışı genellikle takım tarafından söylenen ‘çok fazla zorlama’ sözüne uyarak geçit töreni şeklinde geçirmişlerdi.

Pirelli’den Mario Isola ise: “Bu sezon bir çok yarışın tek pitle geçtiğini gördük.” diyerek bu durumu onayladı.

“Sonuç şöyle oldu, biz lastikleri yumuşattıkça yumuşattık, ancak takımlarda tempoyu olabildiği kadar ayarlamayı başardı.”

“Bu durumda böyle bir yaklaşıma sahip olmaya devam etmek mi iyi olur yoksa tek pit stop yapılacak yarışları görüp biraz daha hamurların sertliğini arttırıp takımların ve pilotların zorlamasına izin vermek mi daha iyi olur diye düşünüyoruz.”

“Bana sorarsanız bence bu doğrultuda ilerlemeliyiz.”

“Tek pit stoplu yarışları kabul edebiliriz ancak takımların zorlamasına izin vermeliyiz.”

Kuru havalarda yapılan yarışlarda pilotların en az iki hamur kullanması gerekmekte. Bu durum tek piti işaret ediyor, fakat Isola ekstra pit yapmanın olaya heyecan katacağını düşünmekte.

“Örnek olarak iki zorunlu pit stoptan konuşmak daha ilginç olabilir.”

“Bunun doğru çözüm olduğuna emin değilim. Çünkü iki pit zorunlu olsa bile kimse risk almamak için hemen hemen aynı tur içerisinde pit yapacaklardır.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]