Pirelli: 18 inç jantlı 2021 lastikleri için zaman daralıyor

1

Formula 1 Pirelli ile devam edeceği 2021 ve sonrası için 13 inç olan lastiklerin 18 inç olacağını ve geleneksel hale gelmiş olan lastik battaniyelerinin yasaklanacağını söylemişti.

Pirelli’den Mario Isola ise bu iki değişikliğin kendileri için büyük bir değişiklik olacağını belirtti. Pirelli 2023 sezonu sonuna kadar F1’in lastik tedarikçisi olacak.

Daha büyük lastiklerin yarışta garajdan çıkarken 20 derece santigrat arasında değişen ısıya sahip olması gerekir, bu yarışta 120 santigrat dereceye yükselen lastiklerin basıncının artışına sebep olur.

2021 teknik kurallarıyla birlikte araçların birbirini yakın takip edebilmesi ve geçişin kolaylaştırılması hedefleniyor. Kurallar henüz son halini almadı ve zaman yavaş yavaş azalıyor.

“Lastik tasarımlarımıza daha fazla bekleyemeyeceğimiz için şimdiden başladık. Son tarih çoktan geçmişte kaldı.”

“Yapabileceğimiz şey yeni lastikleri tasarımlarına ve kurallara göre yeniden tasarlamak. Fakat bilmemiz gereken şey %80 – 90 civarında araçların verecekleri performans. Bu bilgi olmadan bizim için çok zor bir mücadele olacak.”

“18 inç lastiklere geçmeden önce iki senemiz bulunuyor. Bu nedenle bu süreyi iyi kullanmalıyız. Zaman kaybetmememiz gerekiyor, ama bana kalırsa iyiye doğru ilerliyoruz.”

Isola öncelikli olarak 2019’un ilk yarısında lastik gelişimine odaklanacağını ardından dikkatlerini tamamen 2021’e aktaracaklarını söyledi.

“2019 ile ilgili olan prosedürde durmak istemiyoruz çünkü hala yapabileceğimiz bir şeyler bulunmakta. Ancak kesin olarak söyleyebilirim 2019’un ikinci yarısından itibaren dikkatlerimizi 18 inç lastiklere veriyor olacağız.”

“2020’nin ilk ayına kadar böyle olacağını söyleyebilirim. Ardından herkes bütün adanmışlığını %100 olarak 18 inç lastiklere verecek ve yeni ölçüdeki yeni mücadelemiz başlamış olacak.”

1 YORUM

  1. Acaba mühendislik olarak ciddi bir performans kaybı olacak mı? Çekişin azalması güzel bir şey aslında, araçla mücadele etsin pilotlar daha fazla. Belki de Brawn’ın yeni yer etkisi tasarımına faydası olacaktır taban yüksekliğini sabitlemek için. F1 araçlarının neredeyse süspansiyonlarından daha fazla lastikler esniyor virajlarda.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]