Perez: Pilotlar sezon öncesi testlerde mahvolacaklar

11

Sergo Perez büyük değişim gösterecek araçların sezon öncesi testlerde sürücüleri çok zorlayacağını, hatta mahvedeceğini düşünüyor.

2017 araçları daha geniş lastiklere ve daha fazla aerodinamiye sahip olacaklar. Böylece pilotlar daha önce alışkın olmadıkları kadar yanal kuvvete maruz kalacaklar. Bu yere basma seviyeleri virajlarda sürücülerin boyunlarına çok fazla güç uygulayacak.

“Testlere başladığımızda herkesin mahvolacağına eminim. Ara verdikten sonra araca tekrar binince daha önce sürebildiğiniz bir aracı kullanmanın ne kadar zorlayıcı olduğunu biliyoruz. Araca her oturuşunuzda boynunuz ciddi yüke maruz kalıyor.”

“Şimdi araçlar biraz daha hızlı olacaklar ve Şubat’ta herkesin boyun ağrılarından şikayet edeceğini düşünüyorum. Ancak ilk yarışta herkes buna uyum sağlayacaktır.”

“Biraz daha fazla kasa ve her şeyden biraz daha fazlasına ihtiyacımız olacak. Araçları sürmek daha zor olmayacak, sadece fiziksel olarak daha fazla yoracak.”

11 Yorum

 1. Şöyle bir durum daha var; Araçlar motorların gücünden daha fazla yere basacak olursa, motor farkları olduğundan daha fazla olacaktır. Bu sezon viraj çıkışlarında patinaj çekiyor diye kısılan Mercedes motoru artık tam güçte çalışabilecek, böylece fark iyice açılacak.

  Tabi en iyi hala Mercedes olursa…

  • Sebastianın motoru İtalyadan beri yarışıyor.Singapurda bazı parçaları değişti ama büyük bir kısmı italyadaki kısımdı. Yani 7-8 yarış. Son yarışta Seb,Rai düzlükte drsli 342 i görüyordu. . Mercedes 336-337.. He birde Hamilton ICE 6 ,TC 8 , MGUH 8 kullanıyordu. RAİ 5 5 5 , VET 6 6 6 Drssiz iki takımda aynı hızlardaydı.
   Şimdi neye göre iyi bilemedim. Herkesin kendine göre bir iyliği var diyelim 🙂

    • o Byrne söylentileri hep çıkar, hep de fos çıkar nedense 😀 2009’dan beri her sene çıkıyor o haber. Belki bu sefer farklıdır diyeceğim de, adamın devri geçmedi mi?

     Mercedes motoru daha kırılgan gibi. Bu sene Ferrari motor patlattı mı hatırlamıyorum. Vettel’de bi kere olduydu sanki yarışa başlamadan, ama başka oldu mu bilmiyom.

     Burada bahsettiğim şey anlık performans artışları. Viraj çıkışlarında tork haritasını düşük tutmak zorunda kalanlar bu kez açabilecekler.

     • Aynen ya. Bişiler bulmuşlar vallahi motorsportun yalancısıyız 🙂

      Vettel-Bahreyn’de elektrik sorunu ile bujilerde ateşleme yarattığı için patlamıştı,Kimi-Avustrlya turbo sorunuydu. Toplam iki motor patladı.

      Mercedes hiç zorlanmadığı için motor modlarıyla sürekli oynayabiliyor. Zorlanmadıklarının sayesinde sıralama modlarında da en iyi oluyorlar. Bu zorlanma olayını çıkarırsak en verimli motor diyebiliriz.

      Ferrari motoru her türlü kirli havada,yaz,kış bu kadar iyi olmayı başarabildi. bu koşulları göz önüne alırsak dayanıklılık+güç+verim en iyisidir.

      Birde şöyle bir şey var. Mercedes aracını sadece en önde olacağına varsayım yaratmış. Aracın detaylarını incelediğimizde diğerlerine göre daha ince daha esnek tasarıma sahipler. Mesela bir örnek fren soğutucaları. O kadar küçükki sinek geçemeyecek kalınlıkta.
      Bu sene Hamilton çoğu zaman kirli havada sürdüğü için araç parçalarında materyallerinde sorunlar oluşuyor. Dikkat ederseniz Mercedes aracı bir aracın arkasına gelsin geçmeye çalışsın asla uzun süre takip edemez. Örnek williamsın arkası ve Ferrarinin arkasında.Frenler kafayı yiyor+ parçalar manyaklaşıo. Hamiltonun yaşadığı problemler genelde bu anlattıklarımdan oluşuyor.. Hemen takıma yeni strateji çizin diyorlardı pitte geçiyorlardı vesaire..Bu aracın kirli havadaki ceremesini Hamilton çok çekti.

      Birde bizim araca gelin.Koyun Ferrariyi Redbulu Mercedesin arkasında g.t g.te 1 saat turlar.Hiçte sorun yaşamazlar yarış içi dışı vb. Özellikle Redbul bizim araca göre daha istikrarlı denge ve zaman turlarında. :):)

      Velhasıll 2017 Mercedes adına en iyisini tasarlayamazlarsa dayanıklılık anlamında nasıl çuvalladıklarına şahit olacağız.

      Velhasıl

      • Güzel noktaya değinmişsin. Red Bull’un V8 döneminde yaptıkları da bunun üzerineydi. Bu kafayla o araçla Monza’da bile yarış kazandılar. Ama kim bilir, Mercedes’i öne geçiren fark da bu ödün verilmiş tasarımdır.

       • Mercedesi öne geçiren en önemli fark bunlara nazaran, yasak olmasina ragmen aktif süspansiyonun benzeri bir tasarimi ciddi verimle kullaniyor olmalari.

        http://www.autosport.com/premium/feature/7188/mercedes-suspension-under-the-spotlight-again

        Akillara hemen japonyada verdigi resim geliyor.
        Bu sistem sayesinde Italyadan beri 2017 arka süspansiyonu deniyorlar. Muhtemelen yine iyi bir araç tasarlayacaklardir.

        • Bunu zamanında Scarb’a sormuştum, yasaklananın ön ve arkaya bağlantılı olanların olduğunu, geri kalanın serbest olduğunu söylemişti. Hatta Force India’nın o parçası ortaya çıkmış, onu da örnek göstermişti.

        • Aktif süspansiyon etkisi veren şeyi kullanıyorlarmış zaten. Yasaklanan ön ve arka bağlantılı olanmış, zaten o yasaklanınca buna geçmişler. Bir çok takım 2017 için bunun gelişmiş versiyonunu hazırlıyormuş. Force India filan bu sene de kullanıyormuş.

         Ben Scarb’ın yalancısıyım 🙂

        • RBR bunu kullaniyor,Mercedes kadar verimle degil.

         Ferrari bunlara nazaran hic bi nane kullanmiyor. Ne S kanal ne suspansiyon.Acilarin takimi:)

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]