Palmer: Tekerlek tekerleğe mücadeleler daha serbest bırakılmalı

0

Eski F1 pilotu Jolyon Palmer, Formula 1’in hakemlerinin tekerlek tekerleğe savaşlardaki olaylarda cezaları azaltması gerektiğini düşünüyor.

Japonya GP’de birkaç pist üstü temas yaşanmış ve çok fazla inceleme yapılmıştı.

Palmer, Verstappen’in Vettel ile olan temasında Vettel’i sabırsız bulurken, FIA’nın ceza vermemesinin doğru olduğunu düşünüyor.

“FIA hiçbir harekette bulunmadı, bu da bu tür bir yarış kazası için doğru karar. Ancak yarıştaki diğer olaylar, F1’in hakemlerin kararlarıyla sorunu olduğunu gösteriyor.”

“Formula 1’de gördüğünüz en iyi savaşlardan biri Felipe Massa ve Robert Kubica’nın 2007 Fuji’deki savaşıydı. Yarım tur boyunca tekerlek tekerleğe yarışmış, birbirlerini limitlere kadar zorlamış, pist sınırlarını aşmış ve güvensiz bir şekilde geri dönmüşlerdi.”

“10 yıl sonra bunun aynısı bir savaş cezalarla sonlanırdı. Öncelikle birbirini pist dışına atma, sonra piste güvensiz şekilde katılma ve sonra da pist dışına çıkarak avantaj elde etme. Bu cezalardan çok fazla uygulanırdı.”

“Bana göre tekerlek tekerleğe savaşlardaki olaylarda cezalar biraz daha serbest bırakılmalı.”

“2018 çok fazla pist üstü aksiyonu görmedi, bu da sürücülerin en ufak temasta cezalandırılmasından kaynaklanıyor.”

“Ancak düzlükte yüksek hızda giderken son anda yön değiştiren Magnussen’e ceza vermemek de biraz garip.”

“Yine de genel olarak daha az ceza verilmesi ve bu şekilde tekerlek tekerleğe yarışların artmasını sağlayacağını görmek isterim.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]