Paddy Lowe kovuldu mu?

4

Williams’ın içerisinden öğrenilenlere göre takımın teknik şefi ve hissedarı Paddy Lowe görevinden ayrılıyor.

Lowe’un takımdaki geleceği, geçen seneki kötü performans ve bu sene yaşanan gecikmelerin ardından şüphe altındaydı. Williams Barselona’daki sezon öncesi testlerin ilk iki gününü kaçırmış ve yeni aracın performansı da gridin sonundaymış izlenimi taşıyordu.

Lowe, geçen hafta Barselona’da sorunların açığa çıkmasına rağmen görevinin değerlendirilmediği ve sorunları işaret ederek yapılacak personel değişikliklerinin mantıklı olmayacağını söylemişti.

Ancak sezonun başlamasına bir hafta kala öğrenilenlere göre teknik adam görevinden alınmış.

Takım konuşmacısı Lowe’un kişisel sebeplerle görevinden ayrıldığını doğruluyor.

Williams ise henüz Lowe’un takımdaki uzun vadeli geleceğini belirten herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Teknik şef olarak sorumlulukların yanı sıra, Lowe’un Williams’a katıldığı yıldan gelen hisseleri de var.

Sezon başında yaşanan gecikmeler, araç performansının yetersiz oluşu ve kötü geçen 2018 sezonunun ardından Lowe’un üzerindeki yükü daha da arttırdı.

Williams’ın geçen yılki aracı ilk kez Lowe’un liderliğinde tasarlanıp üretilmişti.

Geçen yılki tasarımın aerodinamik anlamda temel sorunları vardı ve takım sezonu markalar şampiyonasında son sırada tamamlayarak tarihinin en kötü sezonunu geride bıraktı.

Yapılan açıklamalarda 2018 sorunlarıyla tekrar yüz yüze gelmemek için 2019 aracında temel değişiklikler yapıldığı ve geçen yılki hataların en derine kadar incelendiği söyleniyordu.

Bu açıklamalar FW42 için olan beklentileri ve takıma yeni katılan sürücülerin beklentilerini de arttırdı.

Üretim sürecinde yaşanan gecikmelere araç performansı da eklendiğinde takım testlerde zaman ekranlarının sonunda yer aldı.

Lowe yaptığı açıklamalarda yeni aracın şimdiden daha iyi bir karakteristiğe sahip olduğunu gösterdiğini dile getirmişti.

Ancak takımın çaylak sürücüsü George Russell, takımın kesinlikle en yavaş araca sahip olduğunu söylemişti. Formula 1’e geri dönen Robert Kubica ise Melbourne’de iyi bir etki yaratabilmek için ihtiyaç duyduğu şeylerin sadece %20’sini bildiğini söyledi.

4 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]