Ocon 2019’daki sürücü ağırlığı kuralından memnun

1

Esteban Ocon, 2019’la birlikte pilot ağırlığının araç ağırlığından ayrı şekilde hesaplanacağı kuraldan memnun olduğunu söyledi.

F1’de genelde kısa boylu ve hafif pilotlar büyük avantaj kazanırken, uzun boylu pilotlar çok fazla zayıflayamadıkları için dezavantaj yaşıyor.

FIA’nın 2019 için kabul ettiği kuralda pilot ağırlığı 80 kg olarak belirlendi ve daha hafif pilotlar ek ağırlık taşımak zorunda olacaklar. Gridin en uzun boyluları arasındaki Ocon da bundan memnun.

“Bence bu iyi bir şey. Şu anda en uzun pilot benim, ancak en ağırı değilim. Artık daha fazla kilo alabileceğimizi bilmek güzel.”

“Kariyerim boyunca zaman zaman boyumun dezavantajını yaşadım. Çok uzundum, ancak asla kilolu değildim. Buna rağmen GP2 ve Formula Renault’da bu benim için bir sorundu.”

“DTM’e gitmemin temel sebebi tam olarak buydu, çünkü araçlar oldukça küçüktü ve bu pek bana uygun bir durum değil. Mercedes simülatöründe sorun yaşadığım oldu, hatta Mercedes aracında daha çok oldu. Doğrusu rahat değildim, sonunda iyi bir yol bulmayı başardılar.”

“Simülatörü gelişmeyi başardık, ancak normal bir araçta yer bulmak her zaman daha zor oluyor. Gerçekten çok uzun bacaklarım var ve temel sorunum bu.”

1 YORUM

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]