Monza’da pit yolunun kapatıldığı takımlara açıkça iletilmedi mi?

0

2020 İtalya GP’si gelecekte pit yolunun kapalı olması sonucu gelişen olaylar silsilesi ile hatırlanacak gibi duruyor. Hamilton ve Giovinazzi bu konudaki yasağa uymadığı için ceza alırken, akıllara pit yolunun kapalı olduğu haberinin ne derece net olduğu soruları geldi.

Yarış kontrol, Magnussen’in aracını park halinde olduğu aralıktan içeri almayı düşünse de araç o boşluğa sığmadı. Bu nedenle aracın pit yolu kullanılarak Haas garajına getirilmesi kararı alındı. Bu durumda pitstop yapmak tehlike arz ettiğinden pit yolu kapatıldı.

FIA bu durumda pit yapılmasının önüne geçmek için tüm takımların görebildiği ve içinde sarı bayrak uygulamaları, SC-VSC periyotları, hava tahminleri vb. bilgilerin bulunduğu mesaj sayfasına pit yolunun kapatıldığı notunu düştü ve bu mesaj zaman ekranlarına da yansıdı.

Bu sayfadaki akışta bir güncelleme olursa bu tüm takımların ekranına eş zamanlı olarak iletiliyor ve takımlar buna göre aksiyon alıyor. Anlaşılana göre Mercedes ve Alfa Romeo takımları bu kritik süreçte mesaj sayfasındaki akışı yeterince dikkatli takip edemedi ve pit yolunun kapatıldığını çok geç farkettiler. Mesaj ekranlara düştükten tam 12 saniye sonra pit çizgisini geçen ve Parabolica’nın dışındaki uyarı ışıklarını da kontrol etmeyen Hamilton böylece ceza almış oldu. Takım, Hamilton’ı uyardığında artık geçti.

Diğer takımlar bu kritik sürede pilotlarını uyarırken Mercedes ve Alfa Romeo burada hata yaptı. Verstappen’in yarış mühendisi pit yolunun kapanma haberi ekranlara düştüğü anda pilotunu uyarırken, arkaplanda Hamilton’ın lastiklerini değiştirmek üzere hazrılık yapan mekanikerlerin bijon tabancalarının sesi bile duyulabiliyordu. Bu durum da Mercedes’in tamamen pitstop yapıp liderliği sürdürmeye odaklandığını gösteriyor. Carlos Sainz ise pite gelmeyerek vakit kaybettiğini düşünerek 3 kez takımına pit yolunun kapalı olduğuna emin olup olmadıklarını sordu.

Bu durum sonucunda Hamilton’ın garanti sayılabilecek bir galibiyeti elinden gitmiş oldu, Mercedes takım yönetimi yarış sonunda Hamilton’dan konu ile alakalı özür diledi.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]