Mercedes yeni direksiyon sistemiyle oyunu değiştirdi mi?

4

F1 taraftarlarının gözleri, 2020 sezon öncesi testlerin ikinci gününde Lewis Hamilton’ın araç üstü görüntülerine takıldı. Görüntülerde Hamilton’ın direksiyonunu ileri geri hareket ettirerek aracının davranışını değiştirdiği görülüyor.

Hamilton düzlüklerde direksiyonu kendisine çekiyor ve bu da lastiklerin toe ayarını değiştiriyor. Virajlara gelindiğinde ise Hamilton bu sefer direksiyonu ileri doğru iterek toe ayarını bir kez daha değiştiriyor.

Tipik bir Formula 1 aracının ön tekerlekleri toe-out denilen bir şekilde ayarlanır. Bu da ön tekerleklerin aracın dışına doğru eğimli olacak şekilde ayarlandığı anlamına gelir. Bu ayarın yapılmasının nedeni araç viraj dönerken ön lastiklerin maruz kalacağı yük üzerinde küçük bir gecikme yaratmaktır. Bu sayede arka lastikler bir anda aşırı yüke maruz kalmaz ve bu da aracı virajlarda daha stabil bir hale getirir.

Ancak bu ayarının getirisi olduğu gibi götürüsü de vardır. Bu durum, düzlüklerde lastiğin sırtındaki düz bölümün daha fazla ısınmasına neden olur.

Mercedes’in geliştirdiği mekanizmayla birlikte düzlüklerde bu sıcaklık lastik yüzeyine daha eşit şekilde dağıtılabiliyor. Ancak viraj öncesinde toe ayarı tekrar değiştirilerek virajlarda da bu ayardan olması gerektiği gibi faydalanabiliyorlar. Eğer bu sistem sezon içerisinde kullanılırsa uzun düzlükler içeren pistlerde oldukça faydalı olabilir.

Bu tamamiyle mekanik bir sistemmiş gibi görünüyor. Sistem muhtemelen bir kolon hareketiyle tekerlek göbeğine aktarılıyor. Bu sistem sürücüye aracın dengesini sağlamak ve lastik korumak için yeni bir kazanç sağlıyor.

Şüphesiz Mercedes’in sahip olduğu bu sistem ile ilgili önümüzdeki birkaç gün içerisinde daha fazla şey öğrenebiliriz. Ancak tek bir şey oldukça açık: son şampiyon kış arasında kesinlikle ayağını gazdan çekmemiş…

4 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]